Ile kosztuje wyrobienie dowodu osobistego?

Wyrobienie dowodu osobistego nie  jest skomplikowanym procesem, jednak trzeba pamiętać o kilku krokach,  które są niezbędne do jego otrzymania. Co trzeba zrobić? Ile to kosztuje? Na te i inne pytania otrzymasz odpowiedź w poniższym artykule.

Pierwszy krok – wniosek

Wyrabiając dowód osobisty, w pierwszej kolejności musisz wypełnić wniosek o jego wydanie. Dokument ten możesz znaleźć na stronach internetowych poszczególnych urzędów miast i gmin lub w sekretariatach w budynkach tych urzędów. Od jakiegoś czasu wniosek o wydanie dowodu osobistego można złożyć także przez Internet pod tym linkiem https://www.gov.pl/web/gov/uzyskaj-dowod-osobisty

Co poza wnioskiem?

Oprócz wniosku konieczne jest złożenie dwóch fotografii, o wymiarach 35 mm x 45 mm. Konieczne jest, aby na zdjęciu widoczny był lewy półprofil i aby światło padało odpowiednio, nie tworząc załamań. Nie można na zdjęciu mieć natomiast nakrycia głowy czy ciemnych okularów. O ustawienie nie musisz się jednak martwić. Fotograf, który zajmuje się takimi zdjęciami, z pewnością wskaże, Ci jak należy zapozować. Jeśli Twoja wiara zakłada noszenie stałego nakrycie głowy lub masz wadę wzroku, która zmusza Cię do noszenia okularów, konieczne będzie doniesienie stosownego zaświadczenia. 

Pierwszy wyrobiony dowód

Wyrabiając dowód po raz pierwszy, musisz pamiętać o tym, że niezbędny będzie Ci odpis skróconego aktu urodzenia lub odpis skróconego aktu małżeństwa w zależności od stanu cywilnego, w którym pozostajesz. Przy każdym kolejnym wyrobieniu dowodu nie musisz już okazywać żadnego dodatkowego dokumentu.

Ile kosztuje wyrobienie dowodu osobistego?

Jeśli chodzi o koszty wyrobienia dowodu osobistego, to są one zero. Niezależnie od tego czy wyrabiasz go po raz pierwszy, wymieniasz ze względu na termin ważności lub też wyrabiasz nowy przez zgubienie, kradzież czy zmianę danych, proces ten jest bezpłatny. Koszty, które musisz ponieść to koszt aktów (urodzenia lub małżeństwa), który wynosi 22 złote oraz koszt zdjęć. Zdjęcia zwykle wykonuje się u fotografa, a cena zależy od studia, na które się decydujemy. Ceny wahają się od 20 zł wzwyż, w zależności od salonu. Można także wykonać zdjęcia w budkach, w których otrzymasz je już po kilku minutach.

Ile trzeba czekać na wyrobienie dowodu?

Czas oczekiwania na dowód osobisty wynosi do 30 dni od daty złożenia. Wszystko zależy od miejsca, w którym składasz wniosek oraz od jego poprawności. W szczególnych przypadkach urzędnik ma prawo wydłużyć ten czas. Dlatego, jeśli wiesz, że dowód będzie potrzebny Ci na konkretny termin lub niedługo kończy Ci się ważność, warto złożyć wniosek stosunkowo wcześnie.