Ile kosztuje karta motorowerowa?

Karta motorowerowa to relikt przeszłości. Dziś dokument ten nazywamy prawem jazdy kategorii AM. Do czego uprawnia i ile kosztuje?

Do czego uprawnia karta motorowerowa?

Karta motorowerowa (prawo jazdy kat. AM) uprawnia do jeżdżenia pojazdami dwu- lub trzyśladowymi z silnikiem spalinowym o maksymalnej pojemności 50 cm₃ lub silnikiem elektrycznym, o maksymalnej mocy 4kW, który osiąga maksymalną prędkość  45 km/h.

Duże zmiany w sposobie egzaminowania

Oprócz zmiany nazwy z karty rowerowej, na prawo jazdy kategorii AM, sporo się zmieniło. Przede wszystkim, kiedyś dokument wyrabiano w szkole, pod okiem nauczyciela, który przeprowadzał późniejszy egzamin. W 2013 roku zupełnie zmieniono tę formułę i wprowadzono kategorię prawa jazdy o oznaczeniu AM.

Co musisz zrobić, aby zdobyć kartę motorowerową?

Zdobycie takiego dokumentu wymaga spełnienia sporej listy warunków. Pierwszym z nich jest ukończenie 14 lat, kolejnym zgoda prawnego opiekuna, a następnym pozytywne oświadczenie lekarskie, zaświadczające, że osoba może prowadzić pojazdy mechaniczne. Kolejna ważna kwestia to ukończony kurs prawa jazdy, predysponujący do użytkowania dwu- lub trzyśladowców. Oprócz tego należy mieć przygotowaną kolorową fotografię. Wszystko to razem składa się Wydziale Komunikacji Urzędu Miasta lub w Starostwie. Oczywiście nie ma możliwości posiadania prawa jazdy bez zdania egzaminu państwowego, który składa się z części teoretycznej i praktycznej, dokładnie tak samo, jak w przypadku innych kategorii.

Koszt wyrobienia karty motorowerowej

Koszt karty motorowerowej może różnić się w zależności od miejsca wykonywania kursu. Zwykle nauka taka kosztuje między 800 a 1200 zł. Oprócz tego dochodzi koszt 100 zł za orzeczenie lekarskie, 170 zł za egzamin oraz 100,5 zł za wyrobienie samego dokumentu. Należy więc liczyć się z wydatkiem powyżej 1000 zł, w zależności od tego, gdzie wykonywany będzie kurs oraz ile podejść do egzaminu będzie koniecznych.

Czy warto robić prawo jazdy AM?

W zależności od potrzeb odpowiedź wygląda inaczej. Jeśli dziecko bardzo chce jeździć, ma przed sobą wizję kariery w świecie motocyklowym lub po prostu w ten sposób ułatwiony będzie jego transport do szkoły, to karta motorowerowa jest dobrym pomysłem. Jeżeli jednak skuter ma być używany tylko od czasu do czasu, to nie ma sensu wyrabiać takiego prawa jazdy. Wynika to z faktu, że koszt jest wysoki, a po dwóch latach młody kierowca będzie mógł podejść już do egzaminu na kategorię A1. Po czterech latach z kolei otworem stać będzie już tradycyjne prawo jazdy kategorii B1.