Bezpieczeństwo na budowie – kluczowe elementy rusztowania do remontu mieszkania

Podczas budowy oraz remontu domu bądź mieszkania, niezbędnym narzędziem są rusztowania. Oczywiście, powinny one być jak najwyższej jakości i wykonane w odpowiedni sposób. Aby zapewnić bezpieczeństwo pracy, należy też stosować się do kilku ważnych zasad.

Mieszkania czy domu nie da się ani wybudować, ani wyremontować bez pomocy rusztowania. Jest to oczywiście konstrukcja pomocnicza, drewniana lub metalowa (coraz popularniejsze są aluminiowe, ze względu na ich liczne zalety), stawiana przy wznoszeniu albo remontowaniu budowli, służąca robotnikom do poruszania się i pracy na wysokościach, a także składowania materiałów czy narzędzi. Rzecz jasna, praca na rusztowaniu powinna być możliwie komfortowa oraz, co najważniejsze, bezpieczna. Dlatego odpowiedni dobór i wysoka jakość konstrukcji mają wielkie znaczenie, podobnie jak przestrzeganie określonych zasad bezpieczeństwa.

Trafny wybór to podstawa

Na rynku dostępne są liczne typy i modele rusztowań budowlanych. Jednym z najpopularniejszych są podesty robocze, podstawą konstrukcji których są drabiny aluminiowe. Wyróżnić też można rusztowania jezdne, drabinowe czy aluminiowe. Wybór konkretnego rodzaju zależeń powinien od prac, jakie zamierzamy wykonywać. Podczas remontu mieszkania doskonale sprawdzi się podest roboczy, czyli stosunkowo niewielkie, bardzo proste rusztowanie, służące do pracy na niezbyt dużych wysokościach. Składa się on z platformy umieszczonej na dwóch drabinach, ustawionych równolegle do siebie. Wybierając konkretny model pod kątem bezpieczeństwa, należy zwrócić uwagę na stabilność konstrukcji, ukształtowanie stopni i platformy (nie mogą być śliskie) oraz jakość zastosowanych materiałów.

Zasady bezpiecznej pracy na rusztowaniach

Niezależnie od tego, na jak wysokim rusztowaniu pracujemy, absolutnie nie wolno nam bagatelizować kwestii związanych z ich właściwym i bezpiecznym użytkowaniem. Ignorowanie tych zasad doprowadzić może do wypadków, także śmiertelnych.

Przede wszystkim każde rusztowanie – począwszy od podestu roboczego, a skończywszy na rozbudowanych, profesjonalnych konstrukcjach do pracy na znacznych wysokościach – musi zostać zmontowane oraz użytkowane zgodnie ze specyfikacją techniczną dostarczoną przez producenta. Konieczna jest także zgodność z aktualnie obowiązującymi normami BHP. Montaż oraz demontaż rusztowania wykonywać mogą wyłącznie osoby posiadające wymagane uprawnienia w tym zakresie.

Przed rozstawieniem rusztowania niezbędne jest przygotowanie podłoża, przykładowo poprzez jego oczyszczenie i wyrównanie. Jest to warunek zagwarantowania stabilności konstrukcji, która oczywiście musi być solidnie zmontowana i ustawiona. W żadnym wypadku nie można jej ustawić na czymkolwiek, co groziłoby uślizgiem lub wywróceniem.

Absolutnie nie wolno przekraczać obciążenia użytkowego danego rusztowania (może ono być inne dla każdego modelu, więc przed zakupem/wynajmem lub rozpoczęciem prac należy się upewnić, ile wynosi). Pamiętać musimy, że na nośność całej konstrukcji w znacznym stopniu wpływa montowanie jakichkolwiek dodatkowych elementów.

Oczywiście, pracę wykonujemy z zachowaniem należytej ostrożności. W żadnym wypadku nie wolno wchodzić na rusztowanie, nawet na niewysoki podest roboczy, pod wpływem alkoholu bądź środków odurzających!

Wysoka jakość to bezpieczeństwo

Komfort i bezpieczeństwo pracy na rusztowaniu zależą również od jakości wykonania konstrukcji, czyli zastosowanych materiałów. W ostatnich latach coraz większą popularnością cieszą się rusztowania aluminiowe. Są one stosunkowo lekkie i praktyczne, a przy tym bardzo wytrzymałe i odporne na korozję. Warto skoncentrować uwagę ma modelach renomowanych producentów, takich jak Alve.pl. Szeroki wybór rusztowań znajdziemy również tutaj: https://www.rusztowania-krause.dmn.pl/.