Jaką wybrać drukarkę fiskalną online?

Prowadzisz duży sklep lub punkt usługowy, np. restaurację obsługującą setki gości jednocześnie? Klasyczna kasa fiskalna może być w takim wypadku niewystarczająca. Warto wyposażyć się wtedy w odpowiednią liczbę drukarek fiskalnych, które pozwolą na obsługę wielu klientów. Jednak jakie urządzenie wybrać spośród wielu dostępnych na rynku? Z pomocą przychodzi poniższy artykuł!

Drukarka fiskalna a kasa fiskalna – różnice

Na początek warto wyjaśnić sobie różnicę między standardową kasą fiskalną a drukarką fiskalną. Choć na zewnątrz mogą wyglądać niemal identycznie, ogromna różnica tkwi w ich wnętrzu. Kasa fiskalna to urządzenie autonomiczne – nie potrzebuje do pracy podłączenia do żadnego innego sprzętu. Może samodzielnie przygotowywać paragony i je drukować. Natomiast drukarka fiskalna jest tylko częścią całego systemu do ewidencji sprzedaży. Zajmuje się drukowaniem paragonów, które sporządzane są w specjalnym oprogramowaniu sprzedażowym POS. Z tego powodu wymaga stałego podłączenia do komputera z tymże systemem. Drukarki fiskalne są wyposażone w wyświetlacz dla klienta, dzięki któremu na bieżąco zobaczy on postępy w transakcji.

Dlaczego warto wybrać drukarkę fiskalną?

Wiele osób może zastanawiać się, dlaczego w ogóle stawiać na drukarkę fiskalną skoro to rozwiązanie wydaje się być bardziej skomplikowane od kasy. Otóż korzystanie z systemu POS oraz powiązanej z nim drukarki daje o wiele większe możliwości. Przede wszystkim drukarka działa na podstawie dedykowanego oprogramowania, zainstalowanego na komputerze. To właśnie z poziomu komputera wywołujemy jej funkcje. Oprogramowanie daje nam lepsze możliwości zarządzania sprzedażą, promocjami, magazynem, zwrotami, inwentaryzacją czy dostawami. Wszystko zależy od tego, jaki program wybierzemy.

Co więcej, z pomocą drukarki fiskalnej można przygotować wiele dokumentów niefiskalnych takich jak vouchery czy promocje, a nawet wystawiać faktury VAT oraz wykonywać analizy i raporty. Drukarka fiskalna może więc przydać się nie tylko w przypadku dużego punktu, lecz również u każdego przedsiębiorcy, który stawia na innowacyjne rozwiązania.

Drukarki fiskalne online – kiedy trzeba się w nie wyposażyć?

Z każdym rokiem coraz więcej branż zostaje zobligowanych do korzystania z urządzeń online – kas lub drukarek fiskalnych. Nie zapisują już one kopii paragonów na wewnętrznym nośniku danych, lecz wysyłają je dodatkowo za pośrednictwem internetu do Centralnego Repozytorium Kas. To system używany przez Krajową Administrację Skarbową do weryfikacji poprawności transakcji, dzięki któremu urzędnicy nie muszą już osobiście udawać się do siedzib przedsiębiorców. Jakie branże musiały dotychczas wymienić sprzęt na nowszy? Między innymi gastronomiczna, kosmetyczna, budowlana, prawnicza, a także lekarze czy mechanicy. Warto pamiętać, że od początku 2023 roku nie ma już możliwości zakupu drukarki fiskalnej innej niż online.

Drukarka fiskalna online – na co zwrócić uwagę?

Podczas wyboru odpowiednich urządzeń do swojego sklepu lub punktu świadczenia usług warto zwrócić uwagę na poniższe kwestie.

  • Wielkość drukarki – będzie zależeć od charakteru prowadzonej działalności. Jeśli urządzenie ma być używane w punkcie, gdzie miejsce jest ograniczone, świetnie sprawdzi się tam małe urządzenie takie jak Novitus Deon Online czy Posnet Trio Online. Natomiast gdy kluczowe jest bieżące informowanie klienta o postępie transakcji, lepiej zdecydować się na drukarkę z dużym wyświetlaczem zewnętrznym, jak Posnet Thermal HD Online czy Novitus Bono Online.
  • Mobilność drukarki – korzystanie z tego rodzaju sprzętu nie musi być ograniczone wyłącznie do stacjonarnych punktów sprzedaży. Kosmetyczka czy fryzjer dojeżdżający do klienta mogą zdecydować się na przenośną drukarkę fiskalną taką jak Posnet Temo Online. Jeśli jednak nie ma konieczności przemieszczania się, a podłączenie urządzenia do prądu nie stanowi problemu, stacjonarka drukarka fiskalna będzie wystarczająca.
  • Obecność wyświetlacza – drukarka fiskalna może być wyposażona w wyświetlacz dla klienta, na którym zobaczy on kolejne pozycje dodawane do paragonu. To jednak niejedyny sposób wykorzystania takiego ekranu. Nowe modele drukarek (takie jak Elzab Mera Online) mają możliwość wyświetlania kilku komunikatów jednocześnie. W ten sposób można poinformować klientów także o dacie, aktualnych promocjach, obchodzonych danego dnia świętach czy imieninach lub zaprogramować miłe powitanie.
  • Długość rolki – w niektórych miejscach drukuje się setki paragonów dziennie. Wymaga to częstej wymiany rolki papieru na nową, co może skutkować przestojami w obsłudze klientów. Jednak decydując się na drukarkę fiskalną, można wybrać taki jej model jak Posnet Thermal XL2 Online, do którego zmieści się naprawdę długa rolka papieru, nawet 100-metrowa.

Warto również wiedzieć, że obecnie w sprzedaży znajdują się już niemal wyłącznie drukarki termiczne. Cechuje je duża szybkość działania w przeciwieństwie do nieco przestarzałych już drukarek igłowych. W tym wypadku klienci muszą jednak zwracać uwagę na prawidłowe przechowywanie paragonów termicznych – pod wpływem słońca, wilgoci lub zbyt wysokiej temperatury mogą one blaknąć i stać się niemożliwe do odczytania. W przypadku ważniejszych transakcji warto więc informować klientów o tym fakcie.

Drukarki fiskalne znajdziesz na https://mico.pl/kategoria-produktu/drukarki-fiskalne/drukarki-online