Ile kosztuje patent żeglarski?

Patent żeglarski to marzenie wielu osób. Posiadać go musi każdy, kto chce samodzielnie przemierzać jeziora czy morza. Jeśli więc będąc na wakacjach, korzystałeś z takich atrakcji, prowadzonych przez kogoś i teraz myślisz o samodzielnych wycieczkach, konieczne będzie zdobycie stosownych uprawnień.

Niewiele dzieli Cię od zdobycia patentu

Jeśli zastanawiasz się czy są jakieś ograniczenia przy zdobywaniu patentu żeglarskiego, to odpowiedź brzmi: niewielkie. Nie ma znaczenia jakie masz doświadczenie, wystarczy, że ukończysz 14 rok życia oraz wykonasz odpowiednie kursy i/lub zdasz egzamin. Najczęściej wybierane są szkolenia ekspresowe 7-dniowe oraz 14-dniowe. Interesującą opcją jest także rejs szkoleniowy, podczas którego można przećwiczyć wiele zachowań w praktyce.

Realizacja kursu

Oczywiście niezależnie od tego, jaki kurs wybierzesz, musi on odbyć się zarówno na płaszczyźnie teoretycznej, jak i praktycznej. Bez tego nie ma szans na samodzielne wypłynięcie. Warto zainteresować się czy szkoła udostępnia odpowiednie materiały nieco wcześniej, zanim uczestnik rozpocznie kurs. To dość istotne, jeśli chcesz dobrze przygotować się do egzaminu teoretycznego.  Oczywiście nie jest to konieczne, ale ułatwia sprawę.

Czy kurs można pominąć?

Co ciekawe starania o patent można zacząć od… egzaminu. W 2013 roku Minister Sportu zdecydował się znieść obowiązek przejścia specjalistycznego szkolenia. Zatem jeśli nauczyłeś się tego sportu gdzie indziej, np. od rodziny czy znajomych, to możesz od razu podejść do egzaminu. Jest to jednak forma, która nadaje się tylko dla niewielkiej części społeczeństwa. Rzadko bowiem zdarza się, aby naukę pod okiem profesjonalistów ktoś zastąpił

Pierwszy stopień żeglarski

Warto pamiętać, że stopnie żeglarskie, tak jak każde inne, zdobywane są po kolei. Oznacza to, że nie można zaraz po zdaniu egzaminu zostać kapitanem. Bez doświadczenia można ubiegać się wyłącznie o patent żeglarza jachtowego. Uprawnia on do pływania wszystkimi jachtami po wodach śródlądowych. Po morskich wodach wewnętrznych i pozostałych wodach morskich, w strefie 2 metrów od brzegu, w porze dziennej, można pływać wyłącznie jachtem o długości kadłuba do 12 metrów.  Każdy kolejny stopień wiąże się ze spełnieniem znacznie bardziej wyśrubowanych wymagań. 

Ile kosztuje patent żeglarski?

Jeśli chodzi o koszty, które musi ponieść kandydat na żeglarza jachtowego, który uczy się od podstaw, to oczywiście zacząć należy od kursu. Jest to kwota w okolicach 1000 zł, w zależności od miejsca i szkoły. Egzamin dla uczniów i studentów do 26 roku życia, kosztuje 125 zł, a samo wydanie dokumentu 25 zł. Osoby nieuczące się lub takie, które przekroczyły próg wiekowy, zapłacić muszą dwukrotnie więcej. Wyższe kwoty obowiązują oczywiście podczas egzaminów na inne stopnie.