Ile kosztuje prawo jazdy?

Kurs prawa jazdy to marzenie wielu młodych ludzi, którzy dopiero wchodzą w dorosłość. Jak się okazuje coraz więcej starszych osób, które do tej pory nie widziały potrzeby jeżdżenia samochodem samodzielnie, również decyduje się na wyrobienie prawa jazdy kat. B1. Nic dziwnego! W dzisiejszych czasach dokument ten potrafi być bardzo pomocny zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym. 

Badania lekarskie to podstawa

Przygotowując się do kursu na prawo jazdy, w pierwszej kolejności należy sprawdzić swój stan zdrowia. Konieczne jest wykonanie badań, u lekarza wyspecjalizowanego w orzekaniu o zdolności do prowadzenia pojazdów. W trakcie takiego badania sprawdzana jest sprawność wzroku i słuchu, a także równowaga i układ ruchu. Warto pamiętać, że takie badanie ma wpływ na późniejszą ważność prawa jazdy. Np. osoby z wadą wzorku mogą otrzymać nakaz jazdy w okularach, a osoby z aparatem słuchowym mogą otrzymać terminowe prawo jazdy. Badanie to koszt 200 zł, jednak czasami szkoły uwzględniają to już w cenie kursu lub oferują zniżki. 

Profil kandydata

Kolejny krok to założenie profilu kandydata na kierowcę. To dokument elektroniczny, dzięki któremu nadany zostaje numer. Numer ten należy pokazać w szkole, na dzień przed pierwszym spotkaniem. Później już tylko kurs i egzamin. Czy jest to takie proste? Nie. A z pewnością niesie za sobą duże wydatki.

Cena prawa jazdy

Koszt prawa jazdy obecnie jest znacznie wyższy niż kilka lat temu. Wynika to z różnych czynników, m.in. podwyższenia cen paliwa czy stawek dla instruktorów. Ile więc trzeba zapłacić szkole? Wszystko zależy od miejscowości. Wbrew pozorom w większych miastach znaleźć można znacznie więcej możliwości, więc i ceny potrafią być niższe. Konkurenci z różnych szkół próbują zachęcić ludzi, a najłatwiej jest zrobić to ceną. Koszt kursu to od 1500 do ponad 2000 zł. Najwyższy próg spotkać można w Warszawie, najniższy w Łodzi. Czasami w małych miejscowościach można natknąć się na ceny niższe niż 1500 zł, ale jest to stosunkowa rzadkość. Od czasu do czasu zdarzają się również dopłaty, np. za kurs ekspres czy za dodatkowe godziny lub na zniżki, np. studenckie. Dlatego warto dokładnie śledzić cennik, interesującej nas szkoły.

Co jeszcze jest niezbędne do wyrobienia prawa jazdy?

Oczywiście egzamin! To też wiąże się z kosztami. Łącznie za praktykę i teorię zapłacimy 170 zł za podejście. Wszystko to należy przeliczyć przez ilość powtórek. Oprócz tego konieczne będzie zrobienie odpowiednich zdjęć, których koszt to około 20 zł oraz dokonanie opłaty za wyrobienie dokumentu w wysokości 100,50zł.

Łączny koszt wyrobienia prawa jazdy, przy założeniu standardowej liczby godzin, jednego egzaminu oraz opcji kursu ze średniej półki cenowej, wyniesie więc 2190,5 zł.