Ile kosztuje aparat ortodontyczny?

Piękny, hollywoodzki uśmiech to marzenie wielu osób. Niestety matka natura obdarowała takim atutem tylko niewielki odsetek ludzi… Właśnie dlatego, wiele z nas chcąc wyrównać swój zgryz, decyduje się na aparat ortodontyczny. Jeśli zastanawiasz się, ile kosztuje taka ingerencja i z czym się wiąże, to koniecznie przeczytaj ten artykuł.

Czym jest aparat ortodontyczny?

Aparat ortodontyczny jest narzędziem pozwalającym na wyprostowanie zębów, ale także skorygowanie wady zgryzu. Ta druga kwestia jest często ważniejsza niż pierwsza, ponieważ sam nienaganny uśmiech związana jest wyłącznie z estetyką, natomiast problemy z odpowiednim układem zgryzu, mają duży wpływ na zdrowie człowieka. Niegdyś aparaty były widokiem niecodziennym, który wywoływał salwy śmiechu. Obecnie, jest to zupełnie naturalne zjawisko, które już nikogo nie dziwi.

Aparat musi być dobrany idealnie do Ciebie

To jaki aparat dobrany zostanie dla Ciebie, zależy od Twoich potrzeb. Ortodonta dokładnie przyjrzy się Twoim zębom, a także zdjęciom RTG szczęki, aby ocenić stan przemieszczeń i dopasować dobre dla Ciebie rozwiązanie. Na rynku dostępne są zarówno aparaty stałe, jak i ruchome. Te drugie stosuje się głównie u dzieci, które nie posiadają jeszcze wszystkich stałych zębów. Dorośli muszą zwykle liczyć się z noszeniem modelu stałego.

Modele aparatów ortodontycznych

Aparaty dzieją się według typu:

– estetyczny, najczęściej ceramiczny, porcelanowy lub kryształowy, który jest prawie niewidoczny
– metalowy
– ortodontyczny samoligaturujący, czyli taki, w którym nie stosuje się tzw. gumek (ligatur)
– lingwalny, czyli całkowicie niewidoczny

Ile kosztuje aparat ortodontyczny?

Cena aparatu jest zależna od jego rodzaju. Za jeden łuk modelu metalowego zapłacimy około 1500 zł, a estetycznego 2000 zł. Najdroższe są rodzaje ceramiczne oraz kryształowe. Cena za jeden łuk to koszt 2500-3000 zł. Koszt aparatu różni się także w zależności od miasta, w którym pracuje Twój ortodonta. Wbrew powszechnej opinii, w małych miejscowościach wcale nie jest taniej, a wynika to z faktu, że konkurencja jest tam mała. Warto więc dokładnie sprawdzić ceny w różnych gabinetach.

Nie zapomnij o koszcie wizyt kontrolnych!

Aparat ortodontyczny nosi się przez okres od roku do nawet trzech lat. Wszystko zależy od tego, jak duże potrzeby korekcyjne posiadasz. Zatem musisz pamiętać, że do samego kosztu założenia aparatu, należy doliczyć wszystkie konsultacje u specjalisty. Koszt jednej waha się między 100 a 200 zł. Zwykle takie wizyty należy odbywać przynajmniej raz w miesiącu, ponieważ bez tego korekcja będzie nieudana. Czasami konieczne są częstsze konsultacje, więc warto być przygotowanym również na to.