Ile kosztuje znaczek na list?

Poczta Polska kojarzy nam się przede wszystkim z wysyłaniem listów. Obecnie jednak placówki tego typu mają znacznie bardziej rozbudowaną ofertę i możemy tam załatwić dużo więcej spraw. Jakie usługi oferuje poczta? Ile kosztuje nadanie listu? O tym wszystkim przeczytasz w poniższym artykule.

Jaki list wybrać?

Do niedawna wysyłanie listu wiązało się z wybraniem jednej z 12 opcji. Jak się jednak okazało, tak duża ilość możliwości generowała duże problemy, jeśli chodzi o decyzje klientów. Od kwietnia 2019 r. Poczta Polska oferuje już tylko 6 usług. Uproszczenie procedur wiązało się jednak z podwyższeniem cen. 

Ile kosztuje nadanie listu?

Obecnie koszt uzależniony jest od wielkości koperty, ciężaru listu i jego typu. Dostępne są trzy rozmiary listów: S (do 500 g), M (do 1 kg) oraz L (do 2 kg). Pierwsza opcja kosztuje od 3,3 zł, druga od 4 zł, a trzecia od 6,6 zł. Dodatkowa opłata wiąże się z tym, czy wybierzesz przesyłkę priorytetową, czyli tę dochodzącą szybciej do odbiorcy czy tradycyjną ekonomiczną. 

Przesyłki na Poczcie Polskiej

Jak jednak wiadomo, obecnie Poczta Polska oferuje znacznie więcej. Jedną z takich rzeczy jest nadawanie i odbieranie przesyłek. Envelo to internetowy system pocztowy, w którym można zamówić przesyłkę. Wystarczy uzupełnić dane odbiorcy i nadawcy, wybrać czy przesyłka ma być wysłana za pobraniem czy też nie i opłacić zamówienie. Następnie trzeba wydrukować etykietę i zanieść paczkę do najbliższej placówki. Jedyne ograniczenia to waga oraz wymiary. Paczka nie może przekroczyć 30 kg oraz 250 cm obwodu, łącznie ze wszystkich boków. Również odbieranie przesyłek jest teraz bardzo proste. Często składając zamówienie w dowolnym internetowym sklepie, mamy możliwość odebrania przesyłki na dowolnej poczcie. Pamiętaj jednak, aby zawsze podawać dane osoby, która odbierze paczkę, gdyż konieczne jest okazanie dowodu osobistego.

Inne usługi na poczcie

Poczta Polska to także miejsce, w którym wyślesz listy i paczki zagranicę oraz zapłacisz rachunki, jeśli masz taką potrzebę. Można także wysłać w placówce faks oraz uzyskać różnego rodzaju potrzebne druki. Co więcej, placówki pocztowe stanowią też miejsce, gdzie można zrobić całkiem duże zakupy. W wielu z nich dostępne są artykuły biurowe, m.in. długopisy, zeszyty, notatniki czy piórniki. Oprócz tego oferta Poczty Polskiej obejmuje książki (także te najnowsze), czasopisma, krzyżówki, książeczki edukacyjne dla dzieci, pocztówki, pamiątki, a nawet różnego rodzaju akcesoria domowe, takie jak ręczniki czy kubki.