Poznaj maksymalne wymiary i wagę przesyłek

Nie masz doświadczenia z usługami kurierskimi, a w najbliższym czasie czeka cię realizacja dużej liczby wysyłek? Oferta przewoźników działających w Polsce jest bardzo zróżnicowana i dopasowana do potrzeb klientów. Nadawanie przesyłek online poprzez formularze na stronach kurierów lub platform wysyłkowych nie jest skomplikowane, ale przygotowując towar do wysyłki warto pamiętać o kilku zasadach. Jedna z najważniejszych dotyczy maksymalnych wymiarów i wagi przesyłek. Dziś przedstawiamy limity wyznaczone przez poszczególne firmy kurierskie.

Maksymalne wymiary i waga paczek

Zdecydowana większość przesyłek trafiających do transportu to stosunkowo niewielkie paczki umieszczane w foliopaku, a najczęściej w kartonach w formie prostopadłościanu. Aby kurier bez problemu zrealizował twoje zlecenie, przesyłka musi być szczelnie zapakowana, jej zawartość nie może przemieszczać się wewnątrz opakowania i nie mogą pojawić się wystające elementy oraz nieregularne kształty.

Kolejne ważne kryterium stanowią limity dotyczące wagi i wymiarów przesyłek standardowych, które mogą być sortowane automatycznie, więc są tańsze od niestandardowych zleceń. Najważniejsi przewoźnicy działający na polskim rynku uwzględniają w swoich regulaminach następujące limity dla przesyłek standardowych:

 • DHL – maksymalna waga 31,5 kg; maksymalne wymiary 120 cm x 60 cm x 60 cm
 • FedEx – waga 70 kg; wymiary 150 cm x 70 cm x 70 cm
 • DPD – waga 31 kg; najdłuższy bok 150 cm; suma wymiarów maksymalnie 300 cm
 • InPost Kurier – waga 30 kg; najdłuższy bok 120 cm; suma wymiarów maksymalnie 220 cm
 • UPS – waga 32 kg; długość 100 cm; najdłuższy bok 76 cm

Każdy z wymienionych kurierów jest w stanie przetransportować większe i cięższe paczki, ale wiążą się one z dodatkową opłatą w ramach usługi niestandardowej.

Na polskim rynku kurierskim dużą popularnością cieszy się również Pocztex – kurier uruchomiony przez Pocztę Polską. W przypadku tego przewoźnika mamy do czynienia z kilkoma ustandaryzowanymi gabarytami:

 • S – 9 cm x 40 cm x 65 cm 
 • M –20 cm x 40c m x 65 cm 
 • L – 42 cm x 40 cm x 65 cm
 • XL – 60  cm x 60 cm x 70 cm 
 • 2XL – suma boków nie przekracza 250 cm 

Maksymalna waga przesyłki sięga 20 kg, Natomiast w przypadku gabarytu 2XL istnieją dwa przedziały – do 30 kg i do 50 kg.

Maksymalne wymiary i waga przesyłek paletowych

Szczególnie wśród klientów biznesowych w Polsce dużym powodzeniem cieszą się przesyłki paletowe. Przewóz odbywa się na europaletach, półpaletach i dwóch rodzajach palet przemysłowych. W tym segmencie rynku kurierzy również kierują się indywidualnym regulaminem dotyczącym wagi oraz wysokości przesyłki. Oto maksymalne limity wagi i wysokości, jakie można spotkać w ofercie najpopularniejszych firm kurierskich:

 • europalety 120 x 80 cm – waga do 1200 kg; wysokość do 220 cm
 • palety przemysłowe 120 x 100 cm – 1200 kg; 220 cm
 • palety przemysłowe 120 x 120 cm –1200 kg; 220 cm
 • półpalety 80 x 60 cm – waga do 400 kg; 180 cm

Tanie przesyłki za pośrednictwem platformy wysyłkowej

Stawiając pierwsze kroki w świecie przesyłek kurierskich prawdopodobnie nie znasz sprawdzonego sposobu na uniknięcie wysokich kosztów i oszczędność czasu. Jest nim skorzystanie z platformy wysyłkowej, takiego jak Apaczka. W serwisie wygodnie porównasz oferty wiodących przewoźników działających na polskim rynku i wybierzesz najkorzystniejszą uzyskując zniżki przy regularnych zamówieniach.

Apaczka oferuje wysyłkę paczek standardowych, jak również palet, realizowaną między innymi przez Pall-Ex, o czym więcej przeczytasz pod adresem: https://www.apaczka.pl/oferta/palety-polpalety/pall-ex/.