Na tym jednak nie kończą się obowiązki pracodawcy, a jednym z nich jest udzielenie instruktażu z zakresu BHP. Co ważne, odbywa się to nie tylko jednorazowo, a w określonych odstępach czasu wymagane są także szkolenia okresowe. Jak firmy radzą sobie z tym zadaniem w okresie pandemii?
Pandemia koronawirusa sprawiła, że coraz więcej firm decyduje się na pracę zdalną. Rekrutacja także w wielu przypadkach odbywa się bez konieczności osobistego spotkania, a komunikatory czy telefony to dzisiaj podstawowe narzędzia do utrzymania kontaktu nie tylko z klientami, ale także w ramach rozproszonych zespołów. Dynamiczna sytuacja nie zmieniła jednego – formalności związane z zatrudnieniem nowego pracownika wciąż obowiązują.
Szkolenia BHP dla pracowników
Minimalizacja ryzyka związanego z zakażeniem pracowników wirusem, a tym samym wyłączeniem ich z pracy wymaga stosowania reżimu sanitarnego. Dystans, dezynfekcja i stosowanie maseczek ochronnych pozwala uniknąć paraliżującego dla firm przebywania wielu pracowników na zwolnieniach lekarskich. Także na etapie wdrażania nowych osób do pracy, gdy prowadzone są szkolenia BHP, można zwiększyć bezpieczeństwo uczestników instruktażu.
Wśród firm, które wdrożyły maksymalne środki bezpieczeństwa i organizują szkolenia z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy, znajduje się m.in. przedsiębiorstwo BHPEX. Oprócz stacjonarnych szkoleń w pełnym reżimie sanitarnym, firma ta organizuje webinary, gdzie w czasie rzeczywistym przekazywane są najważniejsze informacje, wpływające na komfort i bezpieczeństwo pracy w firmach.
Kiedy odbywają się szkolenia BHP?
Co do zasady, wstępne szkolenie BHP powinno odbyć się pierwszego dnia pracy, jeszcze przed rozpoczęciem wykonywania obowiązków. Dlatego proces ten powinien być planowany z odpowiednim wyprzedzeniem, tak aby wdrożenie nowego pracownika było płynne. Częstotliwość szkoleń okresowych zależy od specyfiki danego zawodu. W większości przypadków takie wydarzenia mają miejsce co 5-6 lat pracy w jednym zakładzie.