Playstation 5 – dlaczego warto kupić nową konsolę Sony?

PlayStation 5 to dziewiąta generacja konsol. Jej nadejście oznacza ogromny skok jakościowy. Najnowsza konsola sygnowana logiem Sony gwarantuje wsparcie dla rozdzielczości 8K a także technologii ray tracing. Ponadto w PS5 zaimplementowano też wyjątkowo szybki dysk SSD, dźwięk 3D Audio oraz ulepszony gamepad. Najnowsza konsola posiada także funkcję wstecznej kompatybilności dla gier z PS4. W poniższym artykule tłumaczymy, dlaczego warto kupić nową konsolę Sony PlayStation 5.

PlayStation 5 – specyfikacja

 • Procesor główny: ośmiordzeniowy procesor Zen 2, maks. 3.5 GHz.
 • Karta graficzna: Radeon 10,28 teraflopów, 36 CUs 2230 MHz.
 • Pamięć RAM: 16 GB GDDR6.
 • Przepustowość pamięci: 448GB/s.
 • Dysk twardy: dedykowany 825GB, ultra-szybki dysk SSD.
 • Pamięć zewnętrzna: obsługa standardu USB 3.2 HDD.
 • Dźwięk: dedykowany chip Tempest 3D.
 • Napęd: 4K UHD Blu-ray Drive.

PlayStation 5 – najważniejsze informacje o najnowszej konsoli od Sony

W najnowszym Sony Play Station 5 zaimplementowano niezwykle wydajny i super-szybki, ośmiordzeniowy procesor AMD z maksymalnym taktowaniem na poziomie 3,5 GHz. Wartość ta będzie zmieniała się w zależności od tego, jak wymagające będą poszczególne gry i aplikacje. Płynną pracę urządzenia gwarantuje aż 16 GB pamięci RAM GDDR6.

GPU RDNA oferuje aż 36 jednostek sterujących. Gracze będą mogli korzystać z mocy w wysokości 10,28 teraflopów a także z technologii Ray Tracing. Dzięki niej nawet najbardziej wymagający gracze będą zachwyceni grafiką.

Najnowsza konsola PlayStation 5 posiada też wyjątkowo szybki dysk SSD o pojemności 825 GB. Format kompresji Kraken gwarantuje przepustowość wynoszącą około 8-9 GB na sekundę, dlatego wszystkie rozgrywki będą przebiegały bez jakichkolwiek zakłóceń. Każda gra będzie wczytywała się w mgnieniu oka. Pod względem szybkości uruchamiania aplikacji PlayStation 5 może znacznie wyprzedzić nawet najmocniejsze komputery stacjonarne. Ogromną zaletą PlayStation 5 jest także funkcja dźwięku przestrzennego, co zapewni jeszcze większy realizm rozrywki.

Wsteczna kompatybilność

W PlayStation 5 znajdzie się także funkcja wstecznej kompatybilności – gracze na najnowszej konsoli będą mogli uruchomić zdecydowaną większość gier z PS 4. Gracze, którzy mają sporo gier na PlayStation 4, będą mogli grać w nie na jeszcze wyższych obrotach na PS 5. Mowa tu o wyższej rozdzielczości, większej liczbie FPS-ów, ograniczonym do minimum czasie oczekiwania na wczytywanie kolejnych etapów gry.

Największą zmianę w wydajności można zaobserwować na grach, które zostały wydane dla Sony na wyłączność. Mowa tu o pozycjach takich jak The Last of Us, God of War, Until Dawn, inFamous: Second Son, The Last Guardian czy Horizon: Zero Dawn. W wielu starszych grach będzie można też skorzystać z dźwięku 3D oraz funkcji pada DualSense. Gry we wstecznej kompatybilności będzie można uruchomić w trzech trybach:

 • Native Mode,
 • Pro Legacy Mode,
 • Legacy Mode.

Niektórzy gracze mieli nadzieję, że wsteczna kompatybilność będzie także obejmowała wybrane tytuły z PS 3 i PS 2 lub PSX. Niestety, nie będzie to możliwe. Sony na pocieszenie zapowiedziało jednak, że już wkrótce na PS 5 zostaną wydane remake’i gier ze starych konsol, takie jak Final Fantasy VII czy MediEvil.

Najwyższa jakość obrazu – prawdziwe 4K

W najnowszej generacji konsol PlayStation będzie można grać w gry w prawdziwej rozdzielczości 4K. Przejście z Full HD na 4K to ogromny przeskok technologiczny, dlatego od tej pory rozgrywki będą jeszcze bardziej ekscytujące i realistyczne.

Oprócz wyższej jakości obrazu, PS 5 gwarantuje także lepszą płynność. W niektórych grach można uzyskać nawet 120 FPS. Przypomnijmy, że poprzednia generacja pozwalała na zaledwie 30 klatek, dlatego jest to kolejny dowód na to, że naprawdę warto zainwestować w PlayStation 5.

Nową funkcją w PS 5 jest także obsługa śledzenia promieni światła. Powoduje ona, że każda powierzchnia zdolna do odbicia bądź załamania oświetlenia prezentuje się bardzo realistycznie. Uliczne kałuże czy przeszklone budynki będą wyglądały jak prawdziwe.

Z najlepszymi ofertami PlayStation 5 można zapoznać się na popularnym portalu https://allegro.pl/.

Podsumowanie

Wszystkie omówione powyżej cechy PlayStation 5 potwierdzają, że naprawdę warto zakupić tę najnowszą konsolę od Sony. Producent postarał się, aby PS 5 gwarantowało najwyższą jakość oraz spełniało oczekiwania nawet najbardziej wymagających graczy.