Piana niskoprężna czy wysokoprężna do montażu drzwi wewnętrznych?
Pianka montażowa to popularny materiał izolacyjny, który możemy nabyć w każdym sklepie budowlanym. Popularnie służy do montażu stolarki okiennej i drzwi, choć nie tylko. Dostępna jest w dwóch wariantach – jako pianko niskoprężna i wysokoprężna. Podpowiadamy, która z nich i dlaczego będzie odpowiedniejsza do montażu drzwi wewnętrznych.
Pianka wysokoprężna – czym się charakteryzuje?
Pianka montażowa zwana jest inaczej pianką uszczelniającą. To produkt powstały na bazie poliuretanu i innych dodatków, który pod wpływem wody zawartej w powietrzu lub pod wpływem składników zawartych w swoim składzie ma zdolność do zwiększania objętości i zastygania. Pianka montażowa jest więc przydatna w uszczelnianiu i montażu drobnych elementów. Można użyć jej do wypełniania drobnych szczelin, w tym szczelin pomiędzy murem a ościeżnicą, aby zapewnić izolację termiczną i akustyczną.
Pianka montażowa wysokoprężna to produkt zastygający pod wpływem wilgoci z powietrza. Polecany jest do wypełniania trudno dostępnych przestrzeni, gdyż po zastygnięciu jest w stanie zwiększyć swoją objętość nawet o 150%. Taka rozszerzalność może jednak powodować rozpychanie izolowanych elementów prowadzące do ich uszkodzenia, dlatego pianki montażowej nie poleca się stosować w przypadku montażu drzwi wewnętrznych.
Montaż drzwi – pianka niskoprężna
O wiele lepszym wyborem do montażu drzwi wewnętrznych jest pianka niskoprężna. Jest rozszerzalność wynosi maksymalnie 60-70%, co znacząco zmniejsza ryzyko uszkodzenia mocowanych elementów. Mimo to, i tak zaleca się, aby rozeprzeć ościeżnicę przed piankowaniem, na przykład za pomocą specjalnych rozpórek z regulacją długości. Wówczas ryzyko wybrzuszeń spowodowanych przez pęczniejącą piankę niskoprężną wyeliminowane jest praktycznie do zera. Warto wiedzieć, że mniejsza rozszerzalność pianki niskoprężnej w porównaniu z wysokoprężną wynika z tego, iż do zastygnięcia nie potrzebuje ona wody, a jedynie dwóch składników, które są w niej zawarte. Z tego powodu pianki niskoprężne określane są dwuskładnikowymi.
Pianka montażowa niskoprężna polecana jest do montażu drzwi wewnętrznych również z innych powodów. To produkt, który ułatwia równomierne i precyzyjne wypełnienie pustych przestrzeni. Doskonale sprawdza się w miejscach wrażliwych na nacisk, czyli właśnie takich jak ościeżnice drzwiowe czy ramy okien. Do tego pianka niskoprężna jest bardziej elastyczna w porównaniu z wysokoprężną, a także cechuje się lepszymi parametrami izolacyjności akustycznej i termicznej, co w przypadku drzwi wewnętrznych jest bardzo ważną kwestią. Struktura pianki niskoprężnej jest także bardziej zbita, co nadaje jej większej wytrzymałości.
Podsumowując, do montażu drzwi wewnętrznych zdecydowanie lepiej użyć pianki montażowej niskoprężnej. Pamiętajmy jednak o tym, aby wybierać produkty sprawdzonych marek i aplikować je zgodnie z zaleceniami producenta. Szeroka oferta ulepszaczy dostępna jest na https://www.bricoman.pl/materialy-budowlane/grunty-chemia-budowlana/ulepszacze