Outsourcing Inspektora Ochrony Danych – czy warto?

Prowadzisz własną firmę? Jest to mała działalność, a może szeroko rozwinięta korporacja? Pewnie wielokrotnie zastanawiałeś się, czy warto zatrudniać w szeregach przedsiębiorstwa własnych ekspertów, np. IOD, czy też opłaca się skorzystać z usług outsourcingu. Przestawiamy korzyści tego drugiego rozwiązania.

Kim jest Inspektor Ochrony Danych?

Wiele firm, prowadząc codzienne działania, przetwarza ogromne ilości danych osobowych. Zasady ich administrowania są określone poprzez ustawę RODO, która ma chronić klientów oraz konsumentów przed wyciekiem wrażliwych informacji umożliwiających ich identyfikację. W przypadku nieprzestrzegania przepisów przedsiębiorca może ponieść konsekwencje łamania prawa. Z tego względu warto dopilnować, by nie doszło do nadużyć. Inspektor Danych Osobowych, czyli w skrócie IOD, to osoba, której zadaniem jest udzielanie wsparcia w zakresie prawidłowego przetwarzania i administrowania poufnych informacji, jak tożsamość klientów i konsumentów, w codziennej pracy przedsiębiorstwa. To on odpowiada również za współpracę z organami nadzorczymi oraz reprezentuje firmę w kontaktach z nimi w zakresie ochrony danych.

Czy warto skorzystać z zewnętrznych usług IOD?

Zatrudnienie w firmie nowego pracownika to niestety dodatkowe koszty jego utrzymania w swoich strukturach. Czy opłaca się podjąć taki krok, gdy mowa o funkcji IOD? Grono przedsiębiorców, zamiast podpisywać z nim stałą umowę o pracę, korzysta z usług outsourcingowych, o których więcej można dowiedzieć się, odwiedzając stronę https://ca-staff.eu/. Co zapewnia współpraca z Inspektorem Danych Osobowych świadczącym swoją pomoc w ramach zewnętrznej firmy? To przede wszystkim korzyść finansowa, gdyż przedsiębiorca nie musi zatrudniać nowego pracownika we własnych strukturach, a poza tym zyskuje pewność, że wykonuje on powierzone mu zadania zgodnie z aktualnymi przepisami prawa, z uwzględnieniem najnowszych zmian. Dzięki temu uniknąć można szeregu błędów i niedopatrzeń.

Bez wątpienia warto więc skorzystać z outsourcingowych usług IOD.