Karob, melasa czy kakao?

Kochasz wypieki i doskonale wiesz, że możesz eksperymentować dzięki nim w kuchni? Witamy w gronie zapalonych cukierników, którzy nigdy nie idą na łatwiznę. Prawdopodobnie więc wiesz co nieco na temat tych trzech produktów – karobu, melasy i kakao. Wiesz, że to fantastyczne dodatki do ciast, z których możesz korzystać w różnych sytuacjach. Ale kiedy najlepiej po nie sięgać?

Kakao – zdrowie o intensywnym smaku

Kakao jest produktem pozyskiwanym z nasion kakaowca. To właśnie z tych nasion robi się uwielbianą przez wszystkich czekoladę. Jednak to przecież znacznie więcej, niż tylko przyprawa i dodatek do ciast oraz wypieków. Kakao posiada fantastyczne wartości odżywcze, zapobiega wielu chorobom, a nawet poprawia nastrój. Dzięki ogromnej zawartości magnezu doskonale wpływa na nasz układ nerwowy, jest afrodyzjakiem i poprawia pamięć. To tylko kilka właściwości kakao, o których warto pamiętać, gdy pieczemy ciasteczka. Kakao posiada wyrazisty, bardzo mocny smak i aromat, dlatego zwykle nie dodajemy go zbyt dużo podczas pieczenia. W przeciwieństwie do karobu i melasy, smak kakao nie jest słodki, a raczej gorzki. To właśnie dzięki tej goryczce kakao nadaje się do dań słodkich i wytrwanych.

Melasa – cukier trochę inaczej

Melasa może kojarzyć Ci się z czasami PRL-u, gdy cukier był produktem deficytowym. Jest intensywnym w smaku i kolorze gęstym syropem, który powstaje jako produkt uboczny produkcji cukru. Pozyskiwana jest głównie z buraków, jednak można otrzymać ją też z trzciny cukrowej a nawet z karobu, czyli mączki chleba świętojańskiego. Im gęstszy i ciemniejszy jest syrop melasowy, tym mniej słodyczy w sobie zawiera. Dlatego stanowi element wypieków, które uznawane są za zdrowsze niż te z cukrem. Zdrowsza alternatywa cukru zawiera nie tylko słodycz, ale też minerały niezbędne do funkcjonowania organizmu. To przede wszystkim magnez, potas, wapń, ale też miedź i żelazo. Oprócz tego melasa wykazuje właściwości antyoksydacyjne. Jako substancja słodząca może więc okazać się interesującym dodatkiem.

Karob, czyli kakao trochę inaczej

Osoby, które są uczulone na kakao, prawdopodobnie uważają się za największych pechowców świata. Na szczęście dla nich istnieje karob, zamiennik kakao, który pozyskiwany jest ze strączków chleba świętojańskiego. Drzewo karobowe pozwala na zrobienie gumy karobowej, czyli mączki chleba świętojańskiego oraz melasy karobowej. Chociaż karob nie jest tak zdrowy, jak kakao, z całą pewnością stanowi interesujący produkt, który warto uwzględnić w swojej diecie. Znajdziesz w niej witaminy z grupy B, witaminę C, E i A, a także żelazo, magnez, wapń i fosfor. Charakteryzuje się też właściwościami przeciwutleniającymi. Czy rzeczywiście karob smakuje jak kakao? Nie do końca. Ma smak bardziej słodki i karmelowy, dużo delikatniejszy od wytrawnego kakao. Jest jednak dobrą alternatywą dla tych, którzy kakao jeść nie mogą.

Który z tych produktów zagości w Twojej kuchni, a który raczej Ci się nie przyda? Warto sprawdzić je wszystkie i zobaczyć, jak są w stanie zmienić Twoje wypieki. Jeśli szukasz cukierniczych inspiracji, koniecznie odwiedź stronę W kuchni z Wedlem. Tam znajdziesz mnóstwo pomysłów na pyszne desery.