Jaki wybrać dysk zewnętrzny względem Twoich potrzeb?

Co robić, gdy na dysku komputera zaczyna brakować miejsca, a chmura nie jest dla Ciebie optymalnym rozwiązaniem? Sprawdź, jak wybrać odpowiednie urządzenie.

Do czego służą dyski zewnętrzne?

Dysk zewnętrzny to urządzenie, które może przydać się praktycznie każdemu. Służy do gromadzenia danych i działa dokładnie tak jak dyski montowane w komputerach, z tym że nie jest na stałe podłączony do żadnego urządzenia i może pełnić różne role jednocześnie. Kto najczęściej decyduje się na używanie dysku zewnętrznego?

  • Właściciele komputerów, którzy nie mogą lub nie chcą umieszczać w nim bardziej pojemnego dysku;
  • Gracze, którzy potrzebują dodatkowej przestrzeni, by trzymać na niej zasoby ze swojej konsoli;
  • Osoby oraz instytucje tworzące bezpieczne kopie zapasowe wrażliwych danych;
  • Właściciele telewizorów, którzy nagrywają programy i transmisje.

Oczywiście to tylko przykładowe zastosowania dysków zewnętrznych. Dodatkową przestrzeń służącą do zapisu danych można wykorzystać praktycznie w dowolny sposób. Na co zwrócić uwagę wybierając urządzenie skrojone do własnych potrzeb?

Dysk zewnętrzny HDD czy SSD?

Większość dysków zewnętrznych to obecnie dyski SSD wykorzystujące pamięć flash i legitymujące się szybkim zapisem oraz odczytem danych. Na rynku dostępne są również dziś już nieco archaiczne dyski zewnętrzne HDD wykorzystujące technologię magnetyczną. To tańsza opcja, ale jeśli zależy ci na przyzwoitej prędkości, postaw na dysk SSD – w końcu to jednorazowa inwestycja.

Jaka pojemność dysku zewnętrznego jest optymalna?

Ceny dysków zewnętrznych naturalnie rosną wraz z pojemnością. Nie warto inwestować w najmniejsze modele, których pojemność sięga 128 lub 256 GB. Niewiele mniejszą przestrzenią legitymują się przecież bardziej poręczne pendrive i karty SD. Dysk o pojemności 500 GB powinien wystarczyć do przechowywania najważniejszych danych na wypadek uszkodzenia komputera. 1 TB lub 2 TB można śmiało podłączyć do konsoli albo wykorzystać jako kopię zapasową laptopa. Na dyskach o większej pojemności można zgromadzić ogromną bibliotekę zdjęć i filmów w bardzo wysokiej jakości.

W jaki sposób dysk łączy się z komputerem?

Poszczególne dyski zewnętrzne różnią się od siebie sposobem, w jaki łączą się z urządzeniami. Najbardziej popularnym rozwiązaniem jest oczywiście złącze USB. W ten sposób dysk można podłączyć do praktycznie każdego współczesnego urządzenia. Ciekawym rozwiązaniem z punktu widzenia właścicieli urządzeń Apple jest interfejs Thunderbolt, zapewniający błyskawiczny transfer plików. A może zależy ci na bezprzewodowej łączności z dyskiem? Wówczas postaw na dysk zewnętrzny WiFi.

Czy dysk zewnętrzny jest niezbędny, gdy w laptopie brakuje pamięci?

Jednak zanim zdecydujesz się na zakup dysku zewnętrznego, zastanów się, czy jest Ci naprawdę potrzebny i do czego w przyszłości możesz go używać. Kiedy na twoim laptopie po prostu brakuje miejsca, a prędkość transmisji danych Cię nie zadowala, rozważ wymianę dysku na większy i szybszy, którą w Warszawie zaproponuje Ci MacForce – serwis sprzętu Apple.

W ten sposób twój laptop zyska dodatkową przestrzeń do zapisu danych, a jednocześnie zacznie pracować o wiele wydajniej. Więcej na temat usługi przeczytasz pod adresem: https://macforce.pl/serwis/naprawa-macbookow-i-komputerow-mac/wymiana-dysku.