Jak obecnie kształtują się ceny remontów mieszkań?
Remont mieszkania niekiedy jest pożądany, niekiedy wymagany, kiedy indziej konieczny i tak naprawdę każde mieszkanie kiedyś będzie musiało podlegać remontowi. Działa czas i nic na to nie poradzimy. Możemy natomiast przeprowadzić prace remontowe w mieszkaniu. Ile to kosztuje?
Remont mieszkania – drobne prace czy remont generalny
Przystępując do remontu planujemy działania włącznie z ich kosztorysem. Już na tym wstępnym etapie wiele spraw może wyglądać w odmienny sposób. Niektóre z prac remontowych będą wymagały wynajęcia profesjonalnej ekipy remontowej, do której w przypadku “grubszych spraw” tak naprawdę będzie należało sporządzenie samego planu prac. O ile nie jesteśmy zorientowani w technice budowlanej, kilku dziedzinach technologii i np. nie potrafimy przewidzieć rezultatów gruntownego remontu od podstaw, które mogą przecież sięgać także w stronę podstawowych instalacji hydraulicznych, znajomości technologii smart domów czy np. możliwości nowej zabudowy przestrzeni, o tyle musimy zdobyć wiedzę choćby o pożądanych skutkach i spodziewanych rezultatach gruntownego remontu, a więc musimy się konsultować i zdać na rynkową wycenę. To nasza pierwsza uwaga, która jednak nie stosuje się do prac remontowych w zakresie, jaki możemy opanować sami.
Inne czynniki wpływające na cenę remontu mieszkania
Oprócz wynajmowania fachowców płacimy także za materiały budowlane, projekty, zdarzające się nawet w najlepszych planach niespodziewane korekty, płacimy za profesjonalną wiedzę, często też za sprzęt i inne tego rodzaju rzeczy. Wszystko to jest jednak uzależnione od celu jaki chcemy osiągnąć na konkretnej, wyliczonej w metrach kwadratowych, powierzchni. Musimy się także liczyć z tym, że mieszkania funkcjonują jako swego rodzaju systemy, więc np. pomysł na wymianę mebli kuchennych od razu będzie się wiązał z przeglądem instalacji wodnych i gazowych. Podobny przykład: postawienie ścianki działowej, która w założeniu ma wydzielać nowe pomieszczenie, wymaga także zaprojektowania wyglądu tego pomieszczenia, być może zaopatrzenia się w nowe meble, itd. Być może potrzebne będą specjalne rusztowania (rusztowania-krause.dmn.pl) albo ubieganie się o zgodę na pewne prace remontowe w urzędach lub spółdzielniach mieszkaniowych?
Pomimo tych wszystkich powiązań funkcjonalnych w domu nie grozi nam chaos, ponieważ przestrzeń mieszkania jest jednak skończona, a to znaczy, że wszystko można zaplanować i obliczyć z pewną dokładnością. Sprawy, na które nie mamy wpływu (np. rynek nieruchomości czy rosnące ceny materiałów budowlanych) oczywiście należy uwzględnić jako zmienne niezależne. Kalkulacje ceny remontu mieszkania zawsze dostajemy więc w pewnym zaokrągleniu. Dla uproszczenia możemy przyjąć, że w przeciętnym polskim mieście w roku 2022 za remont generalny 1m2 zapłacimy około 2400-2900 PLN netto. Określenie kosztów remontu na tym poziomie wydaje się zgodne ze standardami, ale z konieczności musi być bardzo przybliżone i nieostre.
Gdy decydujemy się na remont
Oto dobry przykład porządnego i przystępnego cenowo sprzętu remontowego: https://www.rusztowania-krause.dmn.pl/linia/rusztowania-aluminiowe/rusztowania-protec-w-/elementy-rusztowania-protec,334,495. Czy każdy element procesu remontowego można wycenić?
Pewne koszty remontu są łatwe do obliczenia. Na przykład decydujemy się na tę a nie inną nową kuchnię elektryczną lub wiemy dokładnie ile i jakiej farby zużyjemy do pomalowania pokoju. Jednak remont ma to do siebie, że także w kwestii kosztów potrafi zaskakiwać, więc przystępując do remontu zawsze warto mieć trochę szerszy niż spodziewany wstępnie margines budżetowy.