Ile kosztuje wyrobienie pieczątki?

Pieczątka firmowa nie jest obowiązkowym atrybutem przedsiębiorcy. Niewątpliwie jest ona jednak przydatna i warto ją mieć. Ile kosztuje? Jaką wybrać? Na wszystkie te pytania odpowiemy w poniższym artykule.

Czy posiadanie pieczątki jest konieczne?

Pieczątki firmowe kojarzą się z nieodłącznym atrybutem przedsiębiorcy, ale jak się okazuje… jest to akcesorium nieobowiązkowe! Każda osoba prowadząca działalność gospodarczą może posługiwać się wyłącznie podpisem i jest to całkowicie legalne. Nawet urzędy czy też inni przedsiębiorcy nie mogą wymagać, aby ktokolwiek posiadał taki rodzaj oznaczenia. Mimo to większość osób decyduje się na wyrobienie pieczątki. Dlaczego? Przede wszystkim wygląda to znacznie bardziej profesjonalnie, a oprócz tego, urządzenie takie pozwala na pozostawienie na dokumencie wszystkich niezbędnych danych przy pomocy jednego ruchu, co jest bardzo wygodne. 

Rodzaje pieczątek

Pieczątki mogą występować w różnych opcjach. Są m.in. małe kieszonkowe modele, duże tabelaryczne, stemple drewniane, niewielkie metalowe propozycje imienne, pieczątki lekarskie metalowe i wiele, wiele innych. Podstawowy podział rozróżnia jednak mechaniczne propozycje oraz te manualne. Oczywiście te pierwsze opcje są znacznie droższe, niż te podstawowe. To właśnie dlatego osoby, które rzadko korzystają z pieczęci, decydują się właśnie na te proste modele, bez żadnych mechanizmów.

Od czego zależy cena pieczątki?

Cena pieczątki uzależniona jest od rodzaju stempla. Metalowa pieczątka ze wzmocnieniem, będzie nieco droższa, od drewnianego stempla tradycyjnego, ale znacznie tańsza niż automatyczny, duży model tabelaryczny. Również rozmiar ma wpływ na cenę. Im większa pieczątka, tym droższa. Istotne są także techniki produkcji i wykorzystane materiały. 

Koszty zakupu pieczątek

Najmniejsza pieczątka automatyczna to koszt około 25 złotych. Oczywiście jest to model tradycyjny, niezbyt poręczny. Znacznie mniejszy rodzaj, który zmieści się w kieszeni, wiąże się z wydatkiem nawet 80 złotych! Wszystko to ze względu na fakt, że jest on wykonany znacznie bardziej precyzyjnie. Małe pieczątki imienne, jakie często możemy spotkać u lekarzy, dietetyków czy psychologów, kupimy za około 50 złotych, natomiast tradycyjny plastikowy stempel z imieniem i nazwiskiem za mniej więcej 30 złotych. Większe automaty samotuszujące są jeszcze droższe, ponieważ kosztują między 60 a 150 złotych. Bardzo duże modele, to wydatek rzędu nawet 300 zł.