Ile kosztuje wyprawka dla noworodka?

Wyprawka dla niemowlaka to temat, który wielu młodym rodzicom spędza sen z powiek. Jakie elementy są niezbędne? Ile kosztują? Jaką budżet trzeba przeznaczyć na całe wyposażenie przestrzeni małego człowieka? O tym wszystkim przeczytacie w poniższym artykule.

Pokoik malucha – najważniejsze elementy

Pierwsza grupa produktów, które są konieczne przy narodzinach malucha, to wyposażenie pokoju lub kąta przeznaczonego dla dziecka. Pierwsza kwestia to łóżeczko. Może być tradycyjne lub kołyska. Koszt jest bardzo zróżnicowany. Najtańsze modele znajdziesz już za 200 zł. Najczęściej konieczne jest dokupienie odpowiedniego materaca, którego koszt również jest zróżnicowany. Oczywiście do łóżeczka konieczna będzie kołderka. Zakupisz ją już od 30 zł. Przydatne elementy to także wanienka (od 100 zł) oraz przewijak. Jeśli o to akcesorium chodzi to możesz wybrać taki, który nałożysz na dowolną komodę czy łóżeczko, którego koszt to około 40 zł lub taki, w zestawie z komodą. Tego typu zestawy wahają się od 200 do nawet 3000 zł. Na początek przyda się również coś, w czym przechowasz rzeczy dziecka. Może być to szafa lub komoda. Ich ceny zaczynają się od 200 zł.

Garderoba niemowlaka – czy jest kosztowna?

Druga część wyprawki to oczywiście ubranka. Z pewnością istotnym elementem są body, zarówno z długim, jak i z krótkim rękawkiem. Ich ceny zaczynają się już od 5 złotych za sztukę, a często kupić je można w zestawach, które wypadają bardzo korzystnie. Niezbędne będą także pajacyki, bluzeczki, spodenki, skarpetki, buciki, kurteczki, rajstopki i czapeczki. Ceny są bardzo zróżnicowane, ze względu na markę produkująca ubranka, jednak najtańsze rzeczy można kupić już za kilka złotych.

Nie zapomnij o artykułach higienicznych, zabawkach i akcesoriach

Ostatni aspekt wyprawki to oczywiście wszelkie artykuły higieniczne, zabawki oraz inne akcesoria. Jednym z największych wydatków jest oczywiście wózek, którego koszt to średnio 1000 zł. Warto także zaopatrzyć się w śpiworek do wózka, szczególnie jeśli maluch urodzi się zimą. Cena takiego dodatku to około 200 zł. Oprócz tego niezbędne będą także wszelkie kosmetyki pielęgnujące. Za zestaw wszystkiego, czego potrzebuje maluch (chusteczki nawilżane, kremy na odparzenia, oliwka, produkty myjące, kremy nawilżające, itp.) zapłacisz około 200 zł. Nie zapomnij także o pampersach! Ich koszt to około 50 zł za opakowanie. Poza tym zaopatrzyć musisz się także w butelki i smoczki, które kosztują od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych za sztukę oraz w różnego rodzaju kocyki, otulacze, okrycia kąpielowe i poduszeczki. Ich ceny również nie przekraczają zwykle 100 złotych. Dodatkowo nie zapomnij także o zabawkach dla malucha. Na pewno na początek sprawdzą się książeczki kontrastowe (około 20 zł za sztukę), karuzelka do łóżeczka (50-200 zł) oraz grzechotki, zabawki wibrujące i pozytywki (od kilku do kilkuset złotych).

Teraz już wiesz, czego potrzebuje Twój maluch. Budżet jaki przeznaczysz, zależy tylko od Ciebie. Możesz zamknąć się w dwóch tysiącach lub w piętnastu. Wszystko dopasowane jest do możliwości i preferencji.