Ile kosztuje wynajem mieszkania w Krakowie w 2023 roku?

Wydarzenia ostatnich lat przyczyniły się do trudnej sytuacji na rynku mieszkaniowym. Drożeją nie tylko same nieruchomości, ale rosną też ceny ich najmu. Najgorzej jest w dużych miastach. Mimo to planujesz przeprowadzkę do stolicy Małopolski? Sprawdziliśmy, ile kosztuje wynajem mieszkania w Krakowie w 2023 roku!

Ile kosztuje wynajem mieszkania w Krakowie w 2023 roku?

W ubiegłym roku popyt na wynajem mieszkań gwałtownie wzrósł przede wszystkim w związku z agresją Rosji na Ukrainę, który skutkował odczuwalnym napływem tysięcy uchodźców do naszego kraju. Sytuację dodatkowo pogorszyły wysokie stopy procentowe i rosnąca inflacja, które wielu osobom skutecznie uniemożliwiają zakup własnej nieruchomości oraz utrudniają spłatę kredytu hipotecznego.

Postpandemiczny powrót do normalności sprawił, że do dużych miast znów masowo zaczęli napływać studenci i osoby szukające zatrudnienia. Nie muszą już uczyć się czy pracować zdalnie. Wiele osób ze względu na kryzys decyduje się też na zmianę pracy, a najwięcej ofert można znaleźć oczywiście w stolicach województw.

Ponieważ w okresie pandemii zainteresowanie wynajmem drastycznie spadło, stawki, które proponowali właściciele nieruchomości były korzystne, licząc, że zachęcą tym potencjalnych lokatorów. Nic zatem dziwnego, że obecnie obserwuje się nagłe podwyżki. Po zebraniu wszystkich niesprzyjających czynników, do których też należą wzrost cen utrzymania nieruchomości, coraz większe rachunki za prąd, wodę i ogrzewanie, nie trudno zauważyć, że aktualna sytuacja nie pozostaje bez wyzwań dla większości społeczeństwa.

Wyniki badań opublikowane w raporcie przygotowanym przez Expandera i Rentier.io jasno wykazują, że w okresie od stycznia do listopada ceny najmu mieszkań wzrosły we wszystkich miastach wojewódzkich średnio o 14%.

Według raportu serwisu Morizon, Kraków zdecydowanie plasuje się na szczycie zestawienia. Kawalerki są droższe o średnio 40% w porównaniu do ubiegłego roku, zaś większe mieszkania nawet o 55%. Do tego poszukiwanie korzystnego, odpowiadającego wszystkim prywatnym potrzebom lokalu jest coraz trudniejsze – liczba ogłoszeń z mieszkaniami na wynajem spadła o 35%, przy czym budowa nowych budynków mieszkalnych spowalnia.

Ile wynoszą ceny wynajmu mieszkań w Krakowie w 2023 roku?

Badania wykazują, że średni miesięczny koszt wynajmu mieszkania o powierzchni ok. 60 m2 w Krakowie to średnio 3-5 tys. zł. Za kawalerkę o metrażu ok. 35 m2 trzeba natomiast zapłacić średnio ok. 2 tys. zł za miesiąc. Stawka za najem większego lokalu (czteropokojowego) to natomiast aż 5-6 tys. zł.

Najdroższe są mieszkania na Starym Mieście, a także na Grzegórzkach i Zwierzyńcu. Najtańsze ogłoszenia dotyczą natomiast lokali na Czyżynach i Podgórzu Suchackim.

Szukasz nowoczesnego, dobrze zlokalizowanego mieszkania na wynajem w rozsądnej cenie? Sprawdź ofertę PFR Kraków.