Ile kosztuje wymiana oleju w samochodzie?

Okresowa wymiana oleju to jedna z najważniejszych rzeczy, o których powinien pamiętać każdy posiadacz samochodu. Zapewnia ona utrzymanie dobrego stanu pojazdu przez długi czas, ale przede wszystkim jest gwarancją bezpieczeństwa. Ile kosztuje wymiana oleju? Jak często powinno się go zmieniać i jaki rodzaj wybrać? Poniższy artykuł rozwieje wszelkie wątpliwości.

Jak często zmieniać olej?

Jeśli chodzi o to, jak często trzeba zmieniać olej, to odpowiedź jest jedna: wszystko zależy od konkretnego samochodu. Częstotliwości nie mierzy się jednak przy pomocy miesięcy czy lat, ale poprzez sprawdzanie przebiegu auta. Według niektórych producentów, na ich oleju pojazdy mogą bezpiecznie podróżować nawet przez 40 tysięcy kilometrów. Mechanicy jednak zgodnie twierdzą, że jest to znacznie za dużo. Olej należy wymieniać co 10-15 tysięcy przejechanych kilometrów. Czasami zdarza się, że można to robić co 20 tysięcy, ale to zdecydowana rzadkość. Jeśli podane wyżej liczby Cię zaskakują, ponieważ takie ilości kilometrów przejeżdżasz przez kilka lat, to najlepiej będzie zmienić olej raz w roku. To norma przyjęta dla samochodów, które użytkowane są rzadziej. 

Wybór odpowiedniego oleju

Wybór oleju samochodowego nie jest łatwy. Ilość parametrów, które trzeba sprawdzić jest naprawdę spora, dlatego jeśli nie orientujesz się dobrze w tym temacie, warto przed zakupem przeczytać opinie w Internecie, zasięgnąć języka u znajomych lub zapytać swojego mechanika o radę. Cena oleju zależy od jego klasy oraz typu. Oleje mineralne są zwykle droższe niż te syntetyczne. Opcja mineralna to koszt od 30 do nawet 50 złotych za litr, natomiast olej syntetyczny kupić już można od 15 złotych za litr. Ostateczny koszt zależy więc od typu, na który się zdecydujesz oraz od pojemności silnika. Zwykle jednak wystarczają bańki o pojemności 5 litrów.

Samodzielna wymiana oleju – czy warto?

Samodzielna wymiana oleju jest możliwa, jednak nie jest to tak proste jak może się wydawać. Oczywiście jest to opcja praktycznie darmowa, ponieważ jedyny ponoszony koszt to olej. Jednak, aby go wymienić, często potrzebne są specjalistyczne narzędzia lub kanał/podnośnik. Można wynająć je od warsztatu, ale wtedy koszt będzie porównywalny z tym, który należałoby zapłacić mechanikowi. Czas samodzielnej wymiany to około godziny, jeśli jesteś sprawnym majsterkowiczem. Jeśli nie wiesz jak się do tego zabrać, może Ci to zająć nawet kilka godzin.

Ile kosztuje wymiana oleju w warsztacie?

Wymiana oleju w warsztacie jest sposobem najwygodniejszym. Jest to usługa stosunkowo tania, a samochód oddawany jest w ręce fachowca. Dodatkowo mechanik może pomóc w doborze najlepszego oleju. Warto więc się zastanowić czy samodzielne wymienianie jest warte świeczki. Cena wymiany oleju to koszt 50-150 złotych w zależności od miejsca. Prestiżowe warsztaty w dużych miastach, plasują się raczej w okolicach górnej granicy. Mniej zapłacimy natomiast w rodzinnych warsztatach, działających w niewielkich miejscowościach. Jeżeli chcesz wymienić olej w warsztacie dilerskim, to koszt może być nawet trzykrotnie większy.