Ile kosztuje wódka?

Alkohol od wielu lat towarzyszy ludziom na całym świecie. Pojawia się on na stołach podczas spotkań z przyjaciółmi, imprez rodzinnych czy innych okazji wartych świętowania. Dla wielu jest też synonimem relaksu. Jaka jest jego historia? Jakie ceny wódki obecnie możemy spotkać w sklepach? Czy alkohol spożywany codziennie szkodzi?

Krótka historia alkoholu – zacznijmy od starożytności!

Pierwsze wzmianki na temat warzenia piwa, można było spotkać już w starożytnej Mezopotamii. Później trunek ten pojawił się w Egipcie i Babilonii. Można było o nim przeczytać nawet w Kodeksie Hammurabiego! Jak się jednak okazuje, już w starożytności zdawano sobie sprawę, że nadużywanie alkoholu nie sprzyja odpowiedniemu zachowaniu, dlatego Egipcjanie zakazywali jego picia w świątyniach. Było to związane z coraz częściej pojawiającymi się kradzieżami i gwałtami. Również w wojsku zakazywano spożywania trunków wysokoprocentowych, ponieważ żołnierzom zdarzyło się przegrać kilka bitew w stanie upojenia. Jeśli chodzi o Europę, alkohol po raz pierwszy pojawił się w Rzymie, a później powędrował do Grecji, gdzie dokonano jego pierwszej destylacji.

Czy alkohol spożywany sporadycznie szkodzi?

Okazyjne spożywanie alkoholu nie jest niebezpieczne, chociaż już minimalna dawka zabija część szarych komórek naszego organizmu. Na szczęście mamy ich bardzo dużo, więc kilka kieliszków nie jest w stanie doprowadzić do ich całkowitego zniszczenia. Codziennie spożywanie napojów alkoholowych ma jednak ogromny wpływ na nasze funkcjonowanie. Częste picie trunków wysokoprocentowych, może wywoływać poważne problemy zdrowotne, np. marskość wątroby, otyłość, niewydolność trzustki czy upośledzenie układu pokarmowego. Oprócz tego, ma ogromny wpływ na psychikę. Trudności z koncentracją, agresja, nie kontrolowanie swoich zachowań… To tylko kilka opcji dotyczących tego, co może się wydarzyć. Warto zatem pamiętać, że alkohol jest dla ludzi, ale należy spożywać go z umiarem. 

Ceny wódki w polskich sklepach

Ceny wódki przedstawiają się różnie, w zależności od miejsca zakupu, regionu i rodzaju wybranego alkoholu. Butelka Białego Bociana to koszt około 28 zł, Soplicy 24 zł, a Żołądkowej 21 zł. Za butelkę marki Dalkowski zapłacimy znacznie więcej, ponieważ 39 zł, a za Siwuchę, która również należy raczej do wyższej półki, 33 zł. Oczywiście aspektem różnicującym jest także rodzaj alkoholu, w ramach konkretnej marki. Za Żubrówkę klasyczną, białą, zapłacisz 23 zł, a za ziołową już o 3 zł więcej. Krupnik natomiast, to koszt około 23 zł. Zatem jak widać ceny te wahają się znacząco tak, aby każdy mógł znaleźć coś dla siebie.