Ile kosztuje wesele?

Zorganizowanie wesela to bardzo odpowiedzialne, ekscytujące i kosztowne przedsięwzięcie. Ilość spraw organizacyjnych wymagających domknięcia, które stoją przed Narzeczonymi, jest naprawdę imponująca. Ile ostatecznie kosztuje wesele? Jak zabrać się do organizacji?

Ile kosztuje zorganizowanie wesela przez wedding plannera?

Jeśli decydujesz się na organizację wesela, w pierwszej kolejności musisz zdecydować czy skorzystasz z usług wedding plannera, czy też wszystko zrobisz samodzielnie. Usługa osoby, która wesprze Cię w procesie planowania to koszt od 1000 zł wzwyż w zależności od tego, na jaką skalę ma być zorganizowana uroczystość. Nawiązując do tego, musisz także określić w ilu zaprosisz gości oraz jaki masz pomysł na swój ślub, ponieważ ma to ogromny wpływ nie tylko na kwotę wynagrodzenia wedding plannera, ale także na to, ile ostatecznie kosztował będzie cały ślub.

Największy koszt – sala

Najważniejszym kosztem całego wesela jest oczywiście sala. Najczęściej zdarza się, że oferuje ona również jedzenie, wtedy płacimy za tzw. „talerzyk”, czyli za miejsce wraz z wyżywieniem.  Średnia cena to 200 zł za jedną osobę dorosłą i połowa tej kwoty za dziecko. Istnieją także miejsca, które wynajmowane są tylko jako przestrzeń. Cena tutaj jest bardzo różna ponieważ wynosi od kilku do nawet kilkudziesięciu tysięcy. Do tego doliczyć trzeba catering.

Dodatkowe koszty zabawy weselnej

Kolejne koszty to DJ, zespół lub orkiestra, co wiąże się z kosztem około 2500 zł za noc oraz noclegi dla Gości przyjezdnych. Zwykle cena za pokój waha się od 50 do 200 zł. Jeśli chcesz zatrudnić profesjonalnego fotografa i/lub kamerzystę, do budżetu dolicz około 3000 zł. Poza tym musisz także mieć na uwadze koszt wszelkich dodatkowych atrakcji, m.in. wodzireja, ciężkiego dymu, fotobudki, księgi gości, wiejskiego stołu, candy baru, baru z alkoholami, pokazu sztucznych ogni czy przejazdu starodawnym samochodem. Każda z takich atrakcji to koszt od kilkuset do nawet kilkudziesięciu złotych.

Nie zapomnij o wpisaniu w budżet strojów weselnych

Oczywiście obliczając weselny budżet nie można także zapomnieć o strojach Państwa Młodych. Suknie  ślubne występują w naprawdę wielu krojach, fasonach i przede wszystkim cenach. Najtańsze kupisz już za 200 złotych na wyprzedaży. Średnia cena, którą trzeba wydać na suknię to kwota 3000 zł. Garnitur Pana Młodego można zakupić od 500 zł. Oczywiście ceny również się wahają, ponieważ wszystko zależy od kroju oraz marki konkretnego stroju. Jeśli marzy Ci się także, aby Twoje druhny były ubrane tak samo, musisz wziąć pod uwagę także koszt ich sukienek, który wynosi zwykle około 500 zł.