Ile kosztuje ułożenie kostki brukowej?

Kostka brukowa to jeden z najchętniej wybieranych sposobów na wykończenie podwórza przed budynkami lub ozdobienie alejek w ogrodach czy parkach. Dobrze ułożona kostka jest bardzo trwała i solidna, dlatego położenie jej jeden raz wystarcza na wiele lat.

Dlaczego warto położyć kostkę brukową?

Kostka brukowa ma wiele zalet. Przede wszystkim jest bardzo solidna, dlatego położona przed domem posłuży na długi okres (nawet kilkaset lat), nawet jeśli będą silnie eksploatowana np. przez samochody ciężarowe. Oprócz tego jest to opcja bardzo dekoracyjna, ponieważ występuje w różnych wzorach i kolorach, dzięki czemu może ona zostać ułożona w bardzo finezyjne kompozycje. Właśnie dlatego jest tak chętnie używana nie tylko przy domach i ogrodach, ale także w parkach miejskich, czy nawet przy różnego rodzaju zabytkach architektonicznych.

Koszt najpopularniejszej kostki brukowej

Koszt kostki brukowej jest różny w zależności od jej rodzaju. Obecnie najpopularniejszy jest rodzaj betonowy, którego cena potrafi być bardzo rozbieżna. Metr kwadratowy takiej kostki kosztować może od 20 do nawet 80 złotych. Wszystko zależy od koloru i kształtu, ale przede wszystkim od grubości. Jeśli chodzi o ten ostatni czynnik to ma on szczególne znacznie, ponieważ wpływa na późniejszą trwałość materiału. Zwykle w miejscach, z których korzystają pojazdy, wybierane są kostki o grubości od 6 o 10 cm. Tam, gdzie użytkowane są tylko przez ludzi, wystarczy najtańsza opcja o grubości 4 cm. Zwykle kostki sześciocentymetrowe, w jednolitej barwie, kosztują ok. 30 zł za metr kwadratowy. Podobna cena dotyczy kosztów kostki brukowej przemysłowej. Najczęściej występuje ona w podstawowym, szarym kolorze i prostokątnej formie. Idealnie nadaje się ona do miejsc często użytkowanych.

Koszt kostki brukowej z granitu

Droższy rodzaj kostki to ta, wykonana z granitu, czyli kamienna. Jej koszt należy liczyć od 80 zł za metr kwadratowy. Ten typ najczęściej sprzedawany jest jednak na tony. Czym różni się ona do betonowej lub przemysłowej? Przede wszystkim jest trwalsza i bardziej odporna na czynniki atmosferyczne. Możesz wybrać między surowym, prostym wzorem lub znacznie bardziej rustykalnym, cięto łupanym rodzajem, który nadaje się świetnie do aranżowania przestrzeni zabytkowych lub alejek spacerowych. 

Dodatkowe koszty związane z układaniem

Oczywiście sam koszt materiału to nie wszystko. Konieczne jest także ułożenie kostki, które można wykonać samodzielnie lub zatrudnić firmę, która zajmie się robocizną. Zwykle za położenie kostki, należy zapłacić od 80 do nawet 150 zł za metr kwadratowy, w zależności od miejsca, rodzaju kostki i terminu realizacji. Czasami wymagana jest dodatkowa stabilizacja ziemi i przygotowanie powierzchni do układania kostki brukowej. Najczęściej firmy traktują to jako odrębny koszt. Opłata za takie działania wynosi od 20 do 50 zł za metr.