Ile kosztuje test ciążowy?

Test ciążowy to pierwsza możliwość weryfikacji ciąży. Można zakupić go w aptece, drogerii, w Internecie, a nawet w niektórych supermarketach. Jaki test wybrać, aby był rzetelny? Ile kosztuje? Czy jest bezpieczny? Na wszystkie te pytania znajdziesz odpowiedź w poniższym artykule.

Czy test ciążowy może zastąpić wizytę u specjalisty?

Na wstępie warto zaznaczyć, że test ciążowy nie może być substytutem wizyty u lekarza. Jeśli podejrzewasz, że spodziewasz się dziecka, warto go wykonać, jednak nie zwalnia Cię to z wizyty u specjalisty, nawet wtedy, gdy pokaże dwie kreski i potwierdzi Twoje przypuszczenia. Jeżeli natomiast test wyjdzie negatywnie, a Twoja miesiączka nadal będzie się spóźniać, również pójdź do ginekologa, który oceni, jaki jest powód. Zdarza się także, że test ciążowy nie wykryje takiego stanu, szczególnie, jeśli został zbyt wcześnie wykonany, dlatego zawsze lepszym rozwiązaniem jest potwierdzenie wyniku u lekarza.

Rodzaje testów, które można wykonać w domu

Do wyboru mamy 3 rodzaje testów ciążowych domowych: paskowy, płytkowy oraz strumieniowy. Ten pierwszy wymaga zebrania moczu do pojemnika, a następnie umieszczenia w nim paska. Druga opcja to test płytkowy. Tutaj również należy zebrać mocz do pojemnika, a później załączoną pipetą nałożyć kropelkę na obszar testowania. Ostatnia możliwość to test strumieniowy, który jest najłatwiejszy w użyciu, ponieważ końcówkę wystarczy umieścić w strumieniu moczu. Każdy z tych testów, wskazuje wynik już po kilku minutach, a widać to po ilości kresek na nich umieszczonych. Jeśli zauważysz jedną, to nie jesteś w ciąży. Jeśli dwie, to niebawem będziesz mamą.

Test ciążowy z krwi

Oprócz opcji domowych istnieje także możliwość wykonania testu z krwi. Wiąże się to jednak z wizytą w laboratorium, gdzie pobierana jest próbka, a następnie poddawana jest analizie. Nie trzeba mieć na niego skierowania, można wykonać go w dowolnej przychodni czy też szpitalu, jednak wynik dostępny jest dopiero po 48 godzinach.

Ile kosztuje test ciążowy?

Koszt testu ciążowego w dużej mierze zależy od miejsca zakupu. W aptekach wybór jest ogromny, a cena waha się od 4,5 zł do nawet 18 zł. Kupienie testu od farmaceuty jest z pewnością bezpieczną opcją, jednak nie jest aż tak komfortowe i anonimowe, jak w przypadku drogerii. Tam z kolei cena testu to około 10 zł, jednak często zdarzają się promocje, pozwalające nabyć go za 5-6 zł. Test z krwi jest najdroższą opcją, ponieważ wiąże się z wydatkiem około 30 zł, w zależności od laboratorium.