Ile kosztuje nabicie klimatyzacji?

Podróże samochodem w lecie bez sprawnej klimatyzacji… Nie trzeba kończyć tego zdania, aby większość czytających ten artykuł się skrzywiła. Nic dziwnego. Taki stan rzeczy jest bardzo nieprzyjemny i zniechęca do jakichkolwiek wyjazdów. Jak tego uniknąć? Ile kosztuje nabicie klimatyzacji? Co ile trzeba sprawdzać jej stan? Wszystkie wątpliwości, rozwieje ten artykuł!

Kompleksowy przegląd samochodu przed wyjazdem

Wyjeżdżając w jakąkolwiek podróż wakacyjną, musisz dokonać przeglądu swojego auta. Nie chodzi tutaj stricte o przegląd okresowy, a o kompleksowe sprawdzenie czy wszystkie elementy są sprawne, a samochód jest bezpieczny i przygotowany do długiej trasy. Mechanik musi ocenić stan hamulców, opon, a także klimatyzacji. Co, jeśli okaże się, że właśnie Klima nie działa? Prawdopodobnie przyczyną jest brak jej nabicia. Oczywiście czasami może okazać się, że zepsute są jakieś części lub podzespoły, jednak najczęściej wystarczy ją nabić, aby działała jak należy. 

Ile kosztuje nabicie klimatyzacji?

Koszt nabicia klimatyzacji wzrasta z roku na rok, a wiąże się to z różnymi regulacjami nałożonymi przez Unię Europejską oraz z tym, że większość z nas nie wyobraża sobie już jazdy bez klimatyzacji. Na cenę największy wpływ ma wykorzystywany czynnik. W przypadku starszej opcji R134a, koszt jest znacznie niższy, ponieważ pierwsze sto gram to koszt 120-150 zł, a każde kolejne ok. 50 zł. W przypadku nowszego czynnika R1234yf, pierwsze sto gram kosztuje grubo ponad 200 zł, a każde następne około 100 zł.  Wpływ na cenę ma także model i rocznik samochodu, a przede wszystkim pojemność klimatyzacji. Przeciętnie w samochodzie mieści się około 600g czynnika. Istnieją jednak samochody, które wymagają znacznie więcej.

Nabicie klimatyzacji to nie wszystko

Pamiętaj także, że samo nabicie klimatyzacji nie zawsze wystarcza. Warto także sprawdzić jej szczelność, stan oleju oraz filtrów. Najczęściej mechanicy rekomendują odgrzybianie oraz wymianę filtrów, aby powietrze wydostające się z nawiewów było czyste i świeże. To ważne szczególnie dla alergików. Odgrzybianie i wymianę filtrów należy wykonywać raz do roku. Warto połączyć to z nabijaniem klimatyzacji lub przeglądem okresowym. Dzięki temu nigdy o tym nie zapomnisz!

Wybierz dobrego mechanika

Przygotowując się do nabicia klimatyzacji musisz liczyć się też z tym do jakiego warsztatu jedziesz. Wybierając najbardziej prestiżowy salon, w centrum miasta, musisz wiedzieć, że koszt będzie znacznie wyższy. Małe warsztaty na wsiach oferują zwykle bardziej przystępne ceny. W przypadku bardzo niskiej ceny sprawdź, jakiego czynnika używają mechanicy. W przypadku nowych samochodów, w których używa się R1234yf, koszt sięgnąć może nawet 1300 zł.