Ile kosztuje leczenie kanałowe

Leczenie kanałowe to zabieg często wykonywany, który jest nazywany ratunkiem dla zęba. Wynika to z faktu, że to ostatnia deska ratunku, kiedy dojdzie do nieodwracalnego zapalenia miazgi. Jak wygląda taki zabieg i ile kosztuje?

Kiedy konieczne jest leczenie kanałowe?

Leczenie kanałowe jest potrzebne wtedy, kiedy dentysta uzna, że nie ma już innej możliwości na uratowanie zęba. Najczęściej odczuwalny jest wtedy silny ból, którego przyczyną jest rozwijające się zakażenie lub zapalenie. Przyczyn takiego stanu jest wiele. Może być to próchnica, pęknięcie albo złamanie zęba lub zaniedbany ubytek. Rozwoju zakażenia nie da się pomylić z niczym innym, ponieważ ból jest tak duży, że uniemożliwia normalne funkcjonowanie.  Leki przeciwbólowe działają tylko chwilowo, a potem dyskomfort wciąż się wzmaga. Nie można jeść, spać, ani nawet skoncentrować się na najprostszym zadaniu. Dlatego im wcześniej udasz się do stomatologa, tym lepiej.

Ile wizyt potrzeba, aby zakończyć leczenie kanałowe?

Najczęściej leczenie kanałowe wykonuje się na jednej wizycie. Czasami zalecana jest jeszcze wizyta kontrolna. O ile sam zabieg jest jednorazowy, o tyle czas jego trwania może być długi. Leczenie kanałowe może trwać nawet kilka godzin, a sama procedura jest dość bolesna. Najczęściej wykonuje się je pod znieczuleniem. Leczenie kanałowe polega na usunięciu miazgi z kanałów i ich dezynfekcji. Później kanały wypełniane są specjalistycznymi środkami i całość zostaje szczelnie zabezpieczona.

Powikłania po zabiegu

Leczenie kanałowe może wiązać się z różnego rodzaju powikłaniami. Czasami już w trakcie zabiegu pojawia się problem z nieskutecznym znieczuleniem. To znak, że stan zapalny jest bardzo rozprzestrzeniony. Dolegliwości po leczeniu kanałowym, które zdarzają się u niektórych osób to: nadwrażliwość, ból, podrażnienie. Trwają one zazwyczaj przez kilka tygodni i powinny dać się uśmierzyć za pomocą środków przeciwbólowych. Najdłuższy okres rekonwalescencji to 6 miesięcy. Jeśli dolegliwości się nasilają lub trwają zbyt długo, należy skonsultować się ze stomatologiem.

Ile kosztuje leczenie kanałowe?

Cena leczenia kanałowego zależna jest od gabinetu, do którego uczęszczasz oraz od tego, jak skomplikowany jest zabieg. Zwykle koszt to 300-500 zł za ząb jednokanałowy, 500-700 zł za ząb dwukanałowy, 700-800 zł ząb trzykanałowy i nawet do 1000 zł w przypadku zęba czterokanałowego. Do kosztu zabiegu należy zwykle doliczyć zdjęcie RTG, które jest niezbędne w tej sytuacji oraz znieczulenie, które często nie jest w liczone w cenę leczenia.