Ile kosztuje inteligentny dom? Czy się opłaca?

Inteligentny dom to określenie, które znane jest większości osób budujących lub remontujących dom, ale także tym, którzy kupują mieszkanie w bloku. Pod tym pojęciem kryje się system umożliwiający sterowanie różnego rodzaju instalacjami z wykorzystaniem np. własnego smartfona. Najczęściej wykorzystuje się go do włączania i wyłączania oświetlenia, ale coraz częściej także do sterowania ogrzewaniem, klimatyzacją, roletami, a nawet napędami bram.

Zalety inteligentnego domu

Inwestycja w inteligentny dom oznacza wiele zalet, wśród których trudno nie docenić przede wszystkim wygody użytkowania. Posiadając tego typu system możemy zdalnie włączyć lub wyłączyć światło czy zmienić temperaturę w poszczególnych pomieszczeniach. Szczególnie dla zapominalskich, niezwykle istotna może okazać się natomiast opcja sprawdzenia czy drzwi lub okna zostały zamknięte oraz czy wszystkie komponenty systemu są sprawne.

Możliwość ręcznego sterowania działaniem poszczególnych instalacji nie wyczerpuje jednak w pełni pojęcia inteligentnego domu. Więcej informacji o możliwościach tego typu rozwiązań możemy znaleźć na stronach ich producentów lub dystrybutorów. Przykładowo na stronie Zamel.com, dowiemy się, że system umożliwia jego programowanie i automatyzację. W ten sposób możemy uzyskać np. spektakularny efekt zmiany oświetlenia wraz z zachodem słońca.

Ile kosztuje inteligentny dom?

Chociaż w powszechnej opinii wciąż pokutuje pogląd, że instalacje inteligentnego domu są drogie i przeznaczone dla dużych nieruchomości, to nie w każdym przypadku jest to opinia prawdziwa. Na ostateczny koszt takiej inwestycji składa się wiele czynników, wśród których najistotniejszym jest liczba urządzeń czy instalacji, które będą włączone do systemu. Co bardzo ważne, tego typu rozwiązania umożliwiają ich rozbudowę w czasie, co pozwala realizować projekt także w dłuższym okresie. To z kolei przekłada się na możliwość rozłożenia kosztów w czasie.

Ceny poszczególnych komponentów zależą od ich wykonawcy, zastosowania i technicznych możliwości. Wybór w tym zakresie jest bardzo szeroki, co można zobaczyć na przykładzie jednego tylko producenta (https://zamel.com/pl/exta-free-sterowanie-bezprzewodowe). Przykładowo zdalnie sterowane gniazdo to wydatek na poziomie około 250 zł netto, a niezbędny do funkcjonowania systemu kontroler kosztuje niespełna 750 zł netto. Pilot kupimy już za nieco ponad 125 zł netto, ale w bardziej rozbudowanej wersji może on kosztować ponad 2 razy więcej.

Ostateczna wartość inwestycji w inteligentny dom ma więc charakter indywidualny, a górna granica w zasadzie nie istnieje. Warto pamiętać, że im więcej pieniędzy wygospodarujemy, tym bardziej docenimy możliwości wynikające z użytkowania systemu w naszym domu czy biurze. Takie wydatki w przyszłości mogą się także zwracać, bo w prosty sposób możemy ograniczyć wysokość rachunków za prąd czy ogrzewanie, co wynika z bardziej efektywnego wykorzystania poszczególnych instalacji.

Czy inteligentny dom się opłaca?

Zdecydowana większość użytkowników instalacji inteligentnego domu nie wyobraża sobie życia bez pilota czy aplikacji umożliwiającej sterowanie instalacjami, a jeszcze bardziej bez łatwych do zaprogramowania automatyzacji. Z punktu widzenia komfortu odpowiedź jest więc jednoznaczna – tego typu systemy zdecydowanie są warte swojej ceny.

Zwrot z inwestycji jest także możliwy do precyzyjnego obliczenia, ale ostateczna kwota będzie wynikała z komponentów na które zdecyduje się konkretny użytkownik. Największe oszczędności można uzyskać poprzez zaprogramowanie systemu w sposób dostosowany do naszego stylu życia. Jeżeli np. wszyscy domownicy na dużą część dnia wychodzą do pracy czy szkoły, to idealnym rozwiązaniem będzie zmniejszanie w tym czasie temperatury ogrzewania i ponowne jej podwyższenie niedługo przed powrotem do domu.

Tego typu możliwości, szczególnie w dobie coraz droższych nośników energii przekładają się w skali roku na bardzo konkretne oszczędności. Dzięki temu można także uzyskać szybki zwrot z inwestycji i w bardzo wymierny sposób docenić możliwości korzystania z systemu inteligentnego domu.