Hulajnoga elektryczna to doskonała alternatywa dla samochodu czy komunikacji miejskiej w dużych miastach. I korki czy przeładowane tramwaje lub autobusy nie są straszne! Jak wybrać najlepszą hulajnogę elektryczną?
Czym jest hulajnoga elektryczna i jak jest zbudowana?
W odróżnieniu od klasycznej hulajnogi, urządzenie elektryczne nie wymaga angażowania siły i pozwala przemieszczać się ze zdecydowanie większą prędkością niż klasyczna hulajnoga. Jest ona wyposażona w silnik, który ją napędza. Im większa moc, tym większą prędkość uzyskać może urządzenie.
Budowa hulajnogi elektrycznej nie różni się wiele od klasycznej hulajnogi. Podest, na którego końcach znajdują się dwa koła oraz kierownica. Urządzenie wyposażone jest nie tylko w silnik, ale i hamulec, chociaż w sprzedaży dostępne są hulajnogi z różnymi modyfikacjami. Np. z siodełkiem czy wysuwaną platformą na stopy.
Jeśli planujesz zakup hulajnogi, to sprawdź ten ranking, aby wybrać najlepszy sprzęt dla siebie!
Jakie są rodzaje hulajnóg elektrycznych?
Poznając tematykę hulajnóg można dowiedzieć się, że dostępne są urządzenia w dwóch wariantach. Pierwsze z nich to hulajnogi miejskie, których maksymalna prędkość to 25 km/h. Zaletą tego urządzenia jest dość przyzwoity zasięg maksymalny, urządzenie może przejechać dystans ok. 30 km. Drugim wariantem jest hulajnoga off-road. Osiągi tego urządzenia są tu znacznie większe. Duża moc silnika sprawia, że hulajnogą przemieszczać się można nawet z prędkością między 30 a 90 km/h. Zdecydowanie większy jest także dystans, który można przejechać na jednym cyklu ładowania akumulatora. Ale to nie jedyne różnice, bo wersja off-road, to znacznie bogatsze wyposażenie. Pierwszym elementem, jaki rzuca się w oczy są opony. W urządzeniu stworzonym do jazdy miejskiej są zdecydowanie mniejsze niż w wariancie off-road opony.
Hulajnoga elektryczna, a prawo
Regulacje prawne dotyczące jazdy na hulajnodze elektrycznej znaleźć można w Ustawie o ruchu drogowym. Według przepisów jest ona motorowerem, ponieważ jest urządzeniem wyposażonym w silnik elektryczny, którego moc nie przekracza 4 kW, a prędkość maksymalna jest nie większą niż 45 km/h. W myśl zapisu na hulajnodze nie można poruszać się ani po chodniku, ani po drodze dla rowerów. Z kolei, aby można było poruszać się po jezdni, urządzenie powinno posiadać odpowiednią homologację i osprzęt, który umożliwiałby rejestrację pojazdu. Taka interpretacja jest patowa, ponieważ zabrania tak naprawdę poruszania się po jezdni, chodniku i ścieżce rowerowej. Konieczne było przyjęcie odrębnych przepisów, regulujących możliwość jazdy. Wprowadzenie w maju 2021 roku przepisów doprowadziło do przyjęcia definicji hulajnogi, jako urządzenia napędzanego elektrycznie, dwuosiowe, z kierownicą, ale bez siedzenia i pedałów. Urządzenie dedykowane do przemieszczania dla jednej osoby. Osoby powyżej 18 roku życia mogą korzystać z hulajnogi, jeżdżąc po drogach publicznych bez dodatkowych uprawnień, natomiast dzieci i młodzież w wieku 10-18 lat – jest zobowiązana do posiadania tych samych uprawnień, które niezbędne są do kierowania rowerem, czyli karta rowerowa lub prawo jazdy AM, A1 lub B1, a także T.
Dlaczego warto kupić hulajnogę elektryczną?
Urządzenie zyskuje coraz większą popularność. Jest świetną alternatywą dla samochodu czy miejskiej komunikacji, bo dzięki niej można łatwo i sprawnie ominąć korki. Fajnym rozwiązaniem jest możliwość wypożyczenia jednośladu, właściwie w każdym dużym mieście.
Atuty są naprawdę duże, szczególnie na krótkich odcinkach. Korzystanie z elektrycznego urządzenia pozwala dbać o środowisko, a jeśli posiadamy własny sprzęt – w dłuższej perspektywie pozwala też sporo zaoszczędzić np. na paliwie. “Kierowcy” hulajnogi nie mają też problemów z parkowaniem.
Jeśli planujesz droższy zakup, sprawdź ofertę rat 0% od Komputronik:
https://www.komputronik.pl/informacje/raty-0-komputronik-sposob-na-tansze-zakupy/
Od czego zależy cena hulajnogi?
Trzeba zastanowić się nad funkcjonalnościami. Czy ma to być sprzęt dla dorosłego czy dla dziecka? I jaki mamy budżet? Jedne z tańszych modeli, jak Ugo Squbby 8,5 cala to jedna z tańszych, ale wartych uwagi urządzeń. Na jednym ładowaniu przejechać można dystans do 15 km, z prędkością nie większa niż 25 km/h. Aby w pełni naładować akumulator wystarczy 4 godziny. Jest to solidne rozwiązanie, wykorzystujące hamulec bębnowy.
Dla porównania, dla tych, którzy dysponują znacznie większym budżetem jest Motus PRO 10 Sport 2021. Tu osiągi są znacznie większe, bo urządzenie potrafi osiągnąć prędkość nawet 50 km/h. To model posiadający dwa silniki oraz bardzo wytrzymałe tarczowe hamulce. Atutem jest też dystans, bo przejechać można nawet do 65 km/h.
Czym jest Black Friday i dlaczego i gdzie szukać najlepszych okazji? Sprawdź:
https://www.komputronik.pl/informacje/czarny-piatek-czyli-black-friday/