Ile kosztuje dorobienie kluczy?

Zagubione klucze to jeden z koszmarów większości z nas. Nie tylko jest to frustrujące, ale także potrafi dostarczyć sporo problemów. Jeśli chcesz uniknąć nieprzyjemności, zaopatrz się w dodatkowy komplet kluczy, który będzie schowany w bezpiecznym miejscu. Jaki jest koszt ich dorobienia?

Klucze patentowe

Cena dorobienia klucza zależy od jego specyfiki, a także od miejsca, w którym wykonywana jest usługa. Jeśli chcesz dorobić tzw. klucz patentowy to musisz liczyć się z kwotą 10-20zł w zależności od tego, czy jest to klucz krajowy czy zagraniczny. Ważne jest, aby do punktu przynieść ze sobą kartę kodową otrzymaną przy zakupie zamka, ponieważ w wielu miejscach jest ona wymagana. Chodzi tutaj o zachowanie bezpieczeństwa.

Dorobienie klucza nawiercanego

Często dorabianym modelem są także klucze nawiercane Gerda, które montowane są w nowoczesnych modelach drzwi wejściowych. Niestety bezpieczeństwo niesione przez tego rodzaju klucze ma swoją cenę. Dorobienie ich jest trudniejsze i zależy od regionu, w jakim mieszkamy. Koszt każdego kolejnego klucza to od 25 do nawet 40 zł. Inny rodzaj kluczy tego typu to grawerowane, nawiercane pionowo. Dorobienie następnej sztuki to koszt ok. 20 zł. Najmniejsze koszty dorabiania tego typu kluczy odnotowuje się m.in. w Suwałkach. Ceny tam nie przekraczają 30 zł. Znacznie drożej jest we Wrocławiu czy Warszawie, gdzie koszt dochodzi do nawet 35 zł.

Ile kosztuje dorobienie kluczy do samochodu lub sejfu?

Oczywiście dorabianie kluczy to wiąże się nie tylko z tymi, które umożliwiają nam wejście do domu. Czasami konieczne jest dorobienie klucza do samochodu, do kłódki czy do sejfu.  Szczególnie problematyczna jest pierwsza opcja, ponieważ jest najdroższa. Cena uzależniona jest od specyfiki immobilizera. Może być on zmienno kodowy lub stało kodowy. W przypadku stało kodowego cena jest dosyć prosta, więc koszt waha się między 100 a 150 zł. W przypadku zmienno kodowego, cena dorobienia jest znacznie wyższa i opiewa na kwotę minimum 200 zł. Większość z nas musi liczyć się z wyższą kwotą, ponieważ immobilizer zmienno kodowy występuje w większości samochodów wyprodukowanych w ostatnim stuleciu. Cena dorobienia kluczyka do auta, jest też zależna od modelu i marki auta. Podobnie jeśli chcesz dorobić klucze do sejfu, musisz liczyć się z wyższym kosztem, który wynosi zwykle od 60 do nawet 100 zł.

Dorabiając klucze pamiętaj o tym, aby wybrać rzetelnego wykonawcę. Jeden nieodpowiedni ruch może sprawić, że zamówiona przez Ciebie zapasowa sztuka, okaże się zupełnie bezużyteczna.