Ile kosztuje wynajem autokaru na wesele? Czy zawsze jest on niezbędny? Jak często powinien być podstawiany pod salę?
Czy autokar jest niezbędny?
Wiele par młodych waha się, czy wynajem autokaru jest kosztem, który muszą ponieść. Oczywiście nie jest to obowiązek, jednak czasami bez takiej usługi bardzo trudno jest gościom sobie poradzić. Najczęściej autokary są potrzebne po to, aby przetransportować weselników, którzy nie przyjechali autem, z kościoła na salę. Zazwyczaj jest to odległość, której nie da się pokonać pieszo, więc wtedy autokar na pewno będzie przydatny. Później są one niezbędne w nocy, o kilku porach, aby odwieźć gości do domu.
Ile razy w trakcie wesela powinien kursować autokar?
Wiele osób zastanawia się, o której powinien być podstawiony nocny autokar i ile razy. Niepisana zasada mówi o tym, że powinien być on dostępny minimum dwa razy, a optymalna opcja to trzy razy, w ciągu nocy. Pierwszy odjazd warto zaplanować na chwilę po północy. Wiele osób starszych wytrzymuje tylko do oczepin, a później decyduje się opuścić towarzystwo. Dlatego właśnie taki kurs jest absolutnie niezbędny. Drugi kurs, na który nie decydują się wszystkie pary, planuje się na 2 lub 3 nad ranem. Ostatni transport powinien odbyć się na koniec wesela, czyli zwykle jest to godzina między 4 a 6 rano.
Ile kosztuje wynajęcie autokaru na wesele?
Koszt autokaru zależy od tego, jak wiele osób prawdopodobnie z niego skorzysta, jak długa jest trasa oraz ile razy będzie on kursował. Zwykle kierowcy rozliczają się za godzinę dostępności. Stawka może wahać się od 50 do nawet 300 zł za godzinę. Standardowo jednak za wesele, na którym autokar przejeżdża dwukrotnie płacimy około 700-1000 zł. Oczywiście kwota ta jest mocno uśredniona, ponieważ zależna jest od wielu różnych czynników i zazwyczaj każda wycena jest indywidualna.
Nie zapominaj o niezbędnych dokumentach – umowa i pokwitowanie płatności
Pamiętaj, że wynajem autokaru jest taką samą usługą, jak wszystkie inne, więc musisz zadbać o odpowiednią umowę, w której zawrzesz wszystkie niezbędne elementy dotyczące ustaleń odnośnie płatności, godzin przejazdów i trasy. Jeżeli płacisz gotówką, nie zapomnij także o pokwitowaniu odbioru należności, które wystawić powinien kierowca ją odbierający. To bardzo ważne, jeśli chcesz uniknąć problemów, wynikających z braku uczciwości firmy transportowej.