Ile kosztują studia zaoczne?

Studia to marzenie wielu osób. Niestety nie każdy może pozwolić sobie na edukację w trybie stacjonarnym, ze względu na kwestie czasowe lub finansowe. W związku z tym coraz więcej osób decyduje się na studia zaoczne. Ile kosztują? Kto może z nich skorzystać? Jakie są plusy takiego rozwiązania? Tego wszystkiego dowiesz się z poniższego artykułu.

Wady i zalety studiów niestacjonarnych

Studia zaoczne mają wiele zalet, o których warto pamiętać. Edukacja niestacjonarna jest możliwa do połączenia z pełnoetatową pracą, o co niejednokrotnie ciężko jest w przypadku dziennego nauczania. Studiując zaocznie można więc równocześnie się uczyć oraz zbierać doświadczenie na rynku pracy i rozwijać swoją karierę zawodową. Oprócz tego, zjazdy odbywają się tylko w niektóre weekendy, przez co nie ma konieczności zamieszkiwania w mieście, w którym znajduje się uczelnia. Zaoczne studia mają także pewne minusy. Często wymagają spędzania wielu godzin na uczelni w pełnym skupieniu, ale przede wszystkim są to studia płatne, co odstrasza wielu kandydatów.

Ile kosztują studia zaoczne?

Koszt studiów zaocznych zależy od wielu czynników. M.in. musisz zwrócić uwagę na uczelnię, w której chcesz przeprowadzić proces edukacyjny oraz na to, jaki kierunek wybierasz. W przypadku kierunków pedagogiczno-humanistycznych, zwykle koszt jednego semestru waha się od 2000 do 3000 zł. Studia prawnicze to koszt od 5000 do nawet 15000 zł za rok, a informatycznych od 4000 do 10000 zł. Najdroższy kierunek to medycyna. Rocznie może kosztować nawet ponad 40000 zł. Wszystko zależy od miejsca. Np. Uniwersytet Medyczny Śląski oferuje studia medyczne zaoczne za około 33000 zł, a uczęszczanie na Uniwersytet Medyczny Warszawski wiąże się z opłatą około 45000 zł za rok studiów.

Pamiętaj o dodatkowych kosztach

Musisz też wziąć pod uwagę, że samo czesne to nie wszystkie opłaty, które trzeba ponieść w związku ze studiami niestacjonarnymi. Na początku musisz wnieść opłatę rekrutacyjną, której koszt zależy od uczelni, do której aplikujesz. Później musisz przeanalizować Twoje kwestie mieszkaniowe. Jeśli na co dzień przebywasz w mieście, w którym znajduje się Uniwersytet, to nie ma żadnego problemu. Natomiast jeśli mieszkasz gdzie indziej, to możesz rozważyć trzy opcje – codzienne dojazdy, dojazd i wynajęcie hotelu/akademika/stancji na weekend lub przeprowadzkę. Niezależnie od wybranej opcji, będzie koniecznym poniesienie kosztów z tym związanych. W skali roku może to być od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych. 

Kto może studiować zaocznie?

Ze studiów zaocznych skorzystać może każda osoba, która ukończyła szkołę średnią i zdała maturę. Procedury rekrutacyjne są dokładnie takie same, jak w przypadku studiów stacjonarnych.