Ile kosztują SMSy premium?

Kiedy ostatni raz wysłałeś SMS-a? Prawdopodobnie było to całkiem dawno. Nic dziwnego. SMS-y już dawno przestały być narzędziem do kontaktowania się z innymi. Teraz coraz częściej służą one do dokonywania płatności czy też włączania pewnych usług. Czasami może to doprowadzić do sporych problemów. Jakich?

Dlaczego SMS-y Premium mogą być zgubne?

Tzw. SMS-y Premium mogą być niebezpieczne dla naszego rachunku, dlatego trzeba nauczyć się rozpoznawać ich cenę. Nie każda firma działająca na takiej podstawie, informuje rzetelnie o kwocie jaką trzeba będzie zapłacić. Wręcz przeciwnie, zdarzają się delikatne wprowadzenia w błąd lub regularne oszustwa, które mają na celu zatajenie przed użytkownikiem prawdziwej ceny. Co więc zdradza tę kwotę? Numer telefonu!

Numery rozpoczynające się od 7

Jeśli numer SMS-a Premium rozpoczyna się na cyfrę 7, to reguła jest banalna. Chcesz wysłać wiadomość na numer 7123? Oznacza to, że zapłacisz 1,23 zł z VAT. Z kolei jeśli chcesz wysłać SMS-a na numer 7234, to koszt będzie wynosił 2 zł netto. Zasada więc mówi, że druga cyfra SMS-a wskazuje na kwotę netto, którą trzeba będzie zapłacić. Należy pamiętać, że cena za wiadomości wysyłane na numery zaczynające się od 7, może wynosić minimalnie 50 gr, a maksymalnie 9 zł netto. 

91123 – ile zapłacisz za SMS od tego numeru?

Inna zasada obowiązuje w przypadku numerów, które zaczynają się od 9. Tutaj koszt SMS-a może wynosić od 10 do nawet 25 zł netto. O cenie wiadomości decyduje druga i trzecia cyfra. Np. w przypadku numeru 91123, koszt to 11zł netto. Zawsze należy doliczyć 23% VAT.

Czy numery zaczynające się na 8 są bezpłatne?

Jeśli do tej pory myślałeś, że numer zaczynający się od 8 jest bezpłatny, to niestety jesteś w błędzie. Rzeczywiście są to tanie opcje, w porównaniu do tych powyższych, a niektóre rzeczywiście obsługiwane są bez kosztów, ale nie oznacza to, że wszystkie. Tylko numery zaczynające się na 80 są bezpłatne. Numery z początkiem 81 lub 85, kosztują od 10 do 50 gr.

Numery wiadomości zwrotnych w subskrypcji SMS. Ile to kosztuje? 

Ostatnia opcja to numery wiadomości zwrotnych w subskrypcji SMS. Koszt takich numerów, zaczynających się zwykle od 5 lub 6 może wynosić od grosza aż po 25 zł netto. Ważne jest jednak, że użytkownik ponosi koszt za każdy dostarczony do niego SMS. Czyli jeśli dostaje jedną wiadomość w tygodniu, oznacza to, że zapłaci siedmiokrotną wartość.

Warto więc dokładnie zapoznać się z przelicznikiem, aby nie dać się oszukać. To szczególnie ważne w przypadku SMS-ów rozpoczynających się na 7 oraz 9 lub gdy decydujesz się na subskrypcję tego typu.