Ile kosztują płytowe wymienniki ciepła?

Wydajne instalacje grzewcze lub chłodnicze i jak najmniejszy rozmiar źródeł ciepła to dwa kluczowe czynniki ważne dla inwestorów i producentów. Aby zapewnić maksymalne możliwości, stosuje się płytowe wymienniki ciepła nowej generacji. Zastosowanie ich w domowych urządzeniach i konstrukcjach przemysłowych bezpośrednio przekłada się na koszty inwestycji i późniejszej eksploatacji.

Czym jest płytowy wymiennik ciepła?

Jak wskazuje definicja płytowe wymienniki ciepła – https://hexonic.com/produkty/plytowe-lutowane/ to urządzenia pasywne zbudowane z płyt grzewczych połączonych ze sobą w procesie lutowania lub skręcania. Stanowią integralną część instalacji grzewczych i chłodniczych opartych na działaniu kotłów na paliwo stałe, gazowe czy pomp ciepła. Wewnątrz nich znajdują się dwa obiegi medium, między którymi następuje wymiana ciepła. Wymienniki ciepła znajdują zastosowanie w systemach domowych oraz przemysłowych. Pasywność oznacza, że urządzenia te nie generują energii cieplnej, ale są jej przekaźnikiem. Dlatego bez generatora ciepła lub zimna oraz medium w obiegu urządzenie tego typu jest w zasadzie bezużyteczne.

Jakie rodzaje płytowych wymienników ciepła można najczęściej spotkać na rynku?

Opisywane płytowe wymienniki ciepła mogą występować w formie lutowanej i skręcanej. W pierwszym przypadku znajdują zastosowanie w urządzeniach domowych. Ich budowa opiera się na zastosowaniu kilkudziesięciu płyt lutowanych ze sobą. W najmniejszych wariantach ich wielkość nie musi przekraczać nawet 21 cm wysokości i 8 cm szerokości. Taki model jest zbudowany z 20 płyt, a jego cena to ok. 600 zł. Oczywiście lutowane wymienniki ciepła w formie płytowej mogą stanowić również o wiele większe urządzenia. Na rynku znajdziesz też egzemplarze złożone z 60 płyt grzewczych i mocy znamionowej ponad 400 kW. Cena takiego elementu to ok. 5 700 zł.

Z drugiej strony znajdują się płytowe wymienniki ciepła w wariancie skręcanym. To potężne konstrukcje cieplne, które mają zastosowanie w zakładach produkcyjnych, magazynach i obiektach wielkopowierzchniowych. W odróżnieniu od modeli lutowanych mogą zapewniać powierzchnię wymiany ciepła od kilku metrów kwadratowych do nawet 2. tysięcy metrów kwadratowych. Ich cena zwykle ustalana jest indywidualnie z producentem.

Ile kosztują wymienniki ciepła i od czego to zależy?

Projektowanie indywidualnej instalacji grzewczej często wymaga zakupu wymiennika ciepła. Urządzenie takie można nabyć w kwocie od kilkuset do kilku, a nawet kilkunastu tysięcy złotych. Cena zależna jest od mocy urządzenia, które ma największe znaczenie dla projektowania instalacji. Proste wymienniki o mocy ok. 4 kW można zakupić za kwotę nieco ponad 500 zł. Nieco większe, złożone z kilkudziesięciu płyt i o wydajności kilkunastu kW zbliżają się do 1000 zł. Natomiast największe konstrukcje, cechujące się potężną mocą kilku tysięcy kW to wydatek rzędu ponad 20 000 zł.

Cena jednego urządzenia zawsze zależna jest od wyboru producenta, ilości zakupionych egzemplarzy oraz indywidualnych potrzeb, które sprzedający musi spełnić. Dlatego zawsze warto ustalić wszystkie szczegóły z producentem lub oficjalnym dystrybutorem.