Ile kosztują opony całoroczne?

Komfort związany z posiadaniem własnego samochodu jest kwestią niepodlegającą dyskusji. Możliwość swobodnego przemieszczenia się nie tylko na co dzień, ale także przy krótszych i dłuższych wyjazdach to jedna z definicji swobody i wolności. Niestety takie udogodnienia wiążą się także z pewnymi wyzwaniami, których ograniczenie może przełożyć się na konkretne oszczędności.

Wymiana opon, badanie techniczne, przegląd serwisowy, a do tego wizyty na stacjach benzynowych czy myjniach. To tylko niektóre czynności, które każdego dnia wykonują tysiące kierowców w Polsce. Czas potrzebny na utrzymanie samochodu w należytym stanie można liczyć w godzinach w skali roku, a trudno pominąć także wiążący się z tym aspekt finansowy. Czy w dobie szalejącej inflacji tego typu koszty można ograniczyć?

Kiedy należy wymieniać opony?

Strefa klimatyczna w której znajduje się Polska charakteryzuje się stosunkowo dużymi wahaniami temperatur. W lecie dochodzą one nawet do 35 stopni w cieniu, podczas gdy zimą na termometrach możemy zaobserwować nawet 20 kresek poniżej zera. Przymrozki i opady śniegu są groźne nie tylko dla karoserii samochodu, ale wymuszają także sezonową wymianę opon.

Kolejki w serwisach wulkanizacyjnych zaczynają się zazwyczaj już w okolicach marca (przy okazji zmiany opon z zimowych na letnie), a wysoki sezon trwa nawet do końca kwietnia. Od października do listopada tłumy kierowców szturmują wulkanizatorów w celu wymiany opon z letnich na zimowe. W tych gorących okresach w dużych miastach na zmianę opon trzeba poczekać nawet kilka-kilkanaście dni.

Czym są opony całoroczne?

Alternatywą dla corocznych wizyt w zakładach wulkanizatorskich jest inwestycja w opony całoroczne. Jak wskazuje ich nazwa, są to opony, które mogą być używane przez cały czas i nie wymagają wymiany wraz ze zmieniającymi się porami roku. Ich skład i właściwości powodują, że parametry jazdy są bardzo zbliżone do tych, którymi cechują się opony dedykowane jeździe w konkretnym sezonie.

Opony całoroczne znajdują się w ofercie wszystkich wiodących producentów i cały czas zyskują na popularności. Dodatkowo warto zwrócić uwagę na fakt, że ukształtowanie terenu w Polsce, gdzie dominują niziny, sprzyja jeździe na oponach całorocznych. W miejscach, gdzie wymagana jest bardzo dobra przyczepność (np. kraje typowo górzyste) ich zastosowanie ma mniejszą liczbę zwolenników.

Opony całoroczne – cennik

Ceny opon całorocznych najłatwiej sprawdzić w sklepach internetowych. Przykładowo w sklepie https://noweopony.pl/opony/caloroczne ceny takich opon zaczynają się już od 146 zł za sztukę. W tej cenie dostępny jest model Powertrac Power March A/S, a za kilka-kilkanaście złotych więcej możemy kupić opony całoroczne wielu innych producentów. W takim przypadku komplet ogumienia dla samochodu zamknie się w kwocie poniżej 800 zł.

Na drugim biegunie znajdują się opoy całoroczne firmy Michelin. Jest to produkt premium o najwyższych parametrach, ale wiąże się to ze zdecydowanie wyższą ceną. Jedna opona to koszt na poziomie 1.200 – 1.300 zł. Nieco tańsze są natomiast opony firm Bridgestrone czy Continental. Warto zwrócić uwagę na fakt, że inwestycja w opony całoroczne może całkiem szybko zwrócić się dzięki braku wydatków na wymianę czy przechowywanie opon sezonowych.