Ekogroszek. Co trzeba o nim wiedzieć?
Smog i coraz szybciej postępujące zmiany klimatyczne sprawiają, że coraz więcej inwestorów rezygnuje z klasycznych pieców opalanych węglem. Na pewno ma to ogromne znaczenie dla poprawy jakości powietrza w polskich miastach i wsiach, a także w pewnym stopniu przyczynia się do spowolnienia tempa globalnego ocieplenia. Jednym z rozwiązań najczęściej wybieranych jako alternatywa dla zwykłego węgla jest ekogroszek. Co trzeba wiedzieć na temat tego paliwa?
Argumentem, na który wskazuje spora część inwestorów jest troska o środowisko. I chociaż rzeczywiście ekogroszek w dużo mniejszym stopniu zanieczyszcza powietrze, to lista powodów, dla których warto przejść na to paliwo jest dużo dłuższa. Zasilane nim piece są znacznie łatwiejsze i wygodniejsze w obsłudze, a sam ekogroszek często pozwala znacznie ograniczyć wydatki związane z ogrzewaniem domu. Liczne zalety tego rozwiązania sprawiają, że warto przyjrzeć się mu z bliska. W tym artykule omawiamy więc najważniejsze informacje dotyczące ekogroszku – jego zalety, kwestie pieca oraz różnice między nim, a innymi rodzajami paliwa.
Duże ciepło spalania i troska o środowisko. Czym jest ekogroszek? Na jakie parametry należy zwrócić uwagę przy wyborze tego paliwa?
Ekogroszek to rodzaj węgla, którego technologia produkcji sprawia, że jest on wydajniejszy i bardziej przyjazny dla środowiska niż zwykły węgiel kamienny. Właśnie ta cecha była powodem, dla którego w nazwie tego paliwa pojawił się przedrostek nawiązujący do ekologii. Drugi człon nazwy pochodzi natomiast od charakterystycznej postaci, w której jest sprzedawany – niewielkich „ziarenek” o granulacji od 5 do 25 milimetrów.
Ekogroszek. Czym różni się od miału węglowego, pelletu i tym podobnego paliwa? Które z nich pozwoli na najwydajniejsze ogrzanie domu?
Ważną kwestią są też na pewno różnice między ekogroszkiem, a innymi paliwami o podobnej strukturze. W tym miejscu należy wspomnieć przede wszystkim o:
• pellecie: to ekologiczne rozwiązanie o stosunkowo dużej wydajności cieplnej. Mimo że pellet cechuje się podobną kaloryczności, jego spalanie jest dużo bardziej efektywne, co przekłada się na mniejsze koszty ponoszone przez inwestora;
• miale węglowym: to tanie paliwo opałowe niskiej jakości, przeznaczone przede wszystkim do mniej wymagających zadań, takich jak ogrzewanie wody użytkowej w sezonie letnim. Jego spalanie wiąże się z wysoką emisją szkodliwych związków.
Ekogroszek – zalety. Wysoka wartość opałowa, niska ilość spalin oraz mała zawartość popiołu. Czemu warto ogrzewać dom ekogroszkiem.
To aspekt, który dla inwestorów jest na pewno najważniejszy. Chodzi o zalety, jakie ekogroszek oferuje osobom decydującym się na ogrzewanie swojego domu tym paliwem. W tym miejscu należy wspomnieć o bezpieczeństwie dla środowiska naturalnego. Ta objawia się przede wszystkim dzięki:
• niskiej zawartości siarki: ten pierwiastek jest jednym z głównych zanieczyszczeń powstających w procesie spalania opału trafiających do atmosfery;
• niskiej wilgotności: dzięki temu przy paleniu ekogroszkiem powstaje mniej tlenku węgla (aż o 90 procent) oraz dwutlenku węgla i pyłów (do nawet 25 procent).
Na tym oczywiście zalety ekogroszku się nie kończą. Poza nimi wspomnieć należy z całą pewnością:
• wysoką wartość opałową: w przypadku tego paliwa parametr ten wynosi powyżej 24 000 kJ/kg;
• odpowiednia granulacja: ta cecha ułatwia transport oraz pozwala na zastosowanie paliwa w zaawansowanych technologicznie piecach;
• niska zawartość popiołu;
• możliwość zautomatyzowania pracy pieca: dobre piece na ekogroszek wymagają minimalnych wysiłków ze strony użytkownika. To pozwala w znaczącym stopniu zaoszczędzić czas i pracę, co ma duże znaczenie dla zapracowanych osób;
• niższe koszty ogrzewania domu: możliwe przede wszystkim dzięki zastosowaniu pieców o wydajności większej niż w przypadku zwykłych pieców węglowych.
Kocioł do spalania ekogroszku. Czym różni się od pieców opalanych węglem? Jak wybrać najlepszy produkt z podajnikiem i innymi funkcjami?
Jak już wspomnieliśmy, specyficzna postać ekogroszku sprawia, że możliwe jest użycie go nowoczesnych piecach. Ich najważniejszym wyróżnikiem jest z całą pewnością mechanizm z podajnikiem, dzięki któremu niepotrzebne staje się ręczne palenie, pochłaniające wiele czasu i pracy. Piece do ekogroszku są też przystosowane do efektywniejszego spalania paliwa, co nie tylko zmniejsza koszty ich eksploatacji, ale też redukuje ilość trafiających do atmosfery szkodliwych gazów. Z tego powodu są one, podobnie jak pompa ciepła, chętnie wybierane przez inwestorów, którym dobro środowisk nie jest obojętne.
Ekogroszek workowany czy paliwo sprzedawane luzem? Jak uniknąć spieków na dłużej zachować wysoką kaloryczność ekogroszku?
Wiele osób planujących przejście na ekogroszek na pewno zastanawia się, w jakiej postaci kupować paliwo. Chociaż groszek sprzedawany luzem bywa tańszy niż workowany, my zdecydowanie polecamy ten drugi. Dzięki opakowaniu proces absorpcji wilgoci przebiega dużo wolniej, co z kolei przekłada się na dłuższe zachowanie właściwości paliwa.