Dla kogo odpowiedni będzie wynajem instytucjonalny?
Osoby wynajmujące lokal mieszkalny mają szeroką gamę możliwości zawarcia różnych rodzajów umowy najmu – w zależności od własnych preferencji, oczekiwań, możliwości, a także rodzaju wynajmu. Czym cechuje się najem instytucjonalny i dla kogo będzie on odpowiedni? Czy najem instytucjonalny w pełni będzie chronił Twoje prawa jako najemcy czy bardziej skupia się na wynajmującym? Czym różni się on od najmu tradycyjnego czy też okazjonalnego? Poznaj najważniejsze informacje w pigułce i rozważ właśnie ten rodzaj najmu!
Wynajem instytucjonalny – na czym polega i dla kogo dedykowany?
Zastanawiasz się, jaką umowę wynajmu wymarzonego mieszkania podpisać? Wersję tradycyjną, najmu okazjonalnego, a może najmu instytucjonalnego? Tradycyjna forma sporządzona pisemnie nie zapewnia jednak pełnego bezpieczeństwa i może zawierać sporo błędów w zapisie, które w sytuacjach konfliktowych będą miały duże znaczenie.
Najem okazjonalny i instytucjonalny w dużej mierze zabezpieczają wynajmującego. Zyskuje on dodatkowe narzędzia, które może użyć w razie kłopotliwych najemców, którzy nie wywiązują się z umowy czy też zalegają z opłatami za czynsz.
Najem okazjonalny przeznaczony jest dla osób prywatnych, nieprowadzących działalności gospodarczej dotyczy tylko lokali mieszkaniowych, natomiast najem instytucjonalny dla przedsiębiorców prowadzących działalność związaną z wynajmem mieszkań.
Oba rodzaje łagodzą wymogi ustawy o ochronie praw lokatorów i wiążą się z koniecznością notarialnego oświadczenia o dobrowolnym poddaniu się egzekucji. W przypadku najmu okazjonalnego należy podać lokal alternatywny, który będzie potwierdzony przez właściciela lokalu, najem instytucjonalny nie posiada natomiast takiego wymogu. Ten drugi jest więc dedykowany przedsiębiorcom, którzy chcą odpowiednio zabezpieczyć się przed nieuczciwymi najemcami, przy czym pozostaje korzystny również dla najemcy, którego chroni ustawa o ochronie praw lokatorów oraz kodeks cywilny.
Najem instytucjonalny – z czym jeszcze związane jest to rozwiązanie?
Tego typu najem, oprócz wielu korzyści dla przedsiębiorców, którzy mogą chronić dobro swoich biznesów, jest także bardzo korzystny dla najemców. Przedsiębiorcy działający w branży korzystać mogą z różnego rodzaju programów dedykowanych inwestycjom mieszkaniowym.
Nowe osiedla w pożądanych lokalizacjach, wiele udogodnień, ciekawy plan osiedla i okolic, różnorodny metraż mieszkań, dobry rozkład, atrakcyjna cena, mieszkania dedykowane różnym grupom społecznym – zarówno ludziom młodym, rodzinom z dziećmi, emerytom, jak również studentom, a także atrakcyjne dopłaty do czynszu, które trwać mogą do 15 lat?
Sprawdź, że jest to możliwe. Zapoznaj się z ofertą na stronie https://katowice.mdr.pl/ i poznaj więcej zalet najmu instytucjonalnego. Zawsze decyduj się na mieszkanie na jasnych i bezpiecznych warunkach. Przy najmie instytucjonalnym możesz także liczyć na długą umowę najmu wynoszącą 24-miesiące, która bez wątpienia gwarantuje komfort psychiczny i pozwala na spokojne zadomowienie się w nowym miejscu!