Czy obecnie remont mieszkania się opłaca? Ile kosztuje ekipa remontowa?

Czy w obecnej sytuacji gospodarczej zauważamy wahania cen na rynku remontów mieszkań? Jakie czynniki w ogólności wpływają na koszt remontu mieszkania?

Sytuacja na rynku mieszkań w roku 2022 i remonty

Okazuje się, że w czasach rosnących czynszów i zwiększonych kosztów utrzymania mieszkania, branża remontowa trzyma się całkiem nieźle i wciąż wielu z nas decyduje się na remonty, czy to częściowe, czy generalne. Wzrosły wprawdzie koszty materiałów i narzędzi (jeden z wyjątków stanowią drabiny Krause, potrzebne przy każdym remoncie: https://www.drabiny-krause.dmn.pl/oferta/drabiny-aluminiowe/drabiny-wysuwane,260), więcej też zapłacimy za projekt remontu, a także za wynajem ekipy remontowej, ponieważ inflacja sięga wszystkich dziedzin życia. To właśnie rodzaje prac zlecanych ekipom remontowym mają chyba największy wpływ na koszty remontu, więc tej sprawie przyjrzymy się z bliska.

Rodzaje prac remontowych wykonywanych przez specjalistów

Ekipa remontowa uzbrojona w profesjonalny sprzęt (prosimy zobaczyć: https://alve.pl/), wiedzę i doświadczenie, jest niezbędna wszędzie tam, gdzie rodzaj prac remontowych przerasta nasze kwalifikacje techniczne lub po prostu chcemy, aby te prace zostały wykonane maksymalnie profesjonalnie.

Zanim realne prace remontowe ruszą, zwykle firmy remontowe zaproponują nam w konsultacjach projekt aranżacji wnętrza. To sam początek. Realizacja projektu będzie obejmowała takie usługi, które będą związane z obróbką tynków i ścian. Instalacja nowego okna, futryny, stworzenie nowej ścianki działowej – to typowe przykłady z tej grupy. W fazie wykończeniowej (choć może to być także główny cel remontu) będzie używana farba, powierzchnie będą malowane, zabezpieczane. Ta kategoria włącza także kładzenie tapet czy zaimpregnowanie powierzchni drewnianych. Osobna kategoria to hydraulika i np. montaż wanny. Z kolei inni specjaliści zajmą się zaopatrzeniem powierzchni w płytki, terakotę, położenie podłogi. Nie zapominamy także o znaczeniu instalacji elektrycznych, do których restaurowania zostaną wynajęci inni jeszcze fachowcy.

Jak widzimy rodzajów prac remontowych jest wiele (nie wymieniliśmy wszystkich), a każdy z nich kosztuje – teraz powiemy ile.

Ile zapłacimy za remont mieszkania – przykładowy cennik

Przejdźmy do konkretnych kosztów liczonych sobie przez ekipy remontowe w roku 2022.

Położenie kostki brukowej na podwórzu naszego domu będzie liczone od metra kwadratowego – ok. 40 PLN. Bardzo wymyślne i zaawansowane zabudowy, włącznie z regulacją poziomu sufitu, to koszt około 50 PLN za metr kwadratowy, ale ostateczna suma zależy od skomplikowania prac. Ocieplimy nasze mieszkanie przez montaż płyt za ok. 30 PLN za metr kwadratowy. Niedrogi jest np. montaż kratek wentylacyjnych w łazience – to koszt kilkudziesięciu złotych za sztukę; ale już wykucie pionu wodno-kanalizacyjnego może nas kosztować setki złotych. Instalacja nowego grzejnika w mieszkaniu – dla przykładu – to koszt około 100 PLN. Takie działania jak uruchomienie nowego gniazda elektrycznego lub wykonanie nowego punktu z takim lub innym złączem, to koszty, które możemy uznać za drobne. Ale już np. wykonanie luksferowej ściany wyniesie około 260 PLN za metr kwadratowy.

Prosimy traktować wyżej podane ceny usług ekip remontowych jako orientacyjne, lecz rzetelne w obecnym czasie. W sprawach ekonomicznych związanych z remontem wiele zależy od miejsca, gdzie mieszkamy i ekipy, z jaką współpracujemy.