7 błędów, które popełniasz, oglądając mieszkanie na wynajem

Planujesz wynająć mieszkanie? W takim razie z pewnością czeka Cię oglądanie niejednej nieruchomości. Zazwyczaj jest to żmudny i męczący proces, zwłaszcza jeśli nie wiesz, na co zwrócić uwagę. Oto 7 najczęściej popełnianych błędów podczas oglądania mieszkań na wynajem.

  1. Nie przyglądasz się dokładnie  Zwykle podczas oglądania mieszkania szybko ulegamy pierwszemu wrażeniu. Oglądających zachwycają kwiaty w wazonie czy świeżo odmalowane ściany. Warto jednak przyjrzeć się szczegółom. Zwróć uwagę na to, czy w mieszkaniu nie ma grzyba, czy na ścianach i sufitach nie pojawiają się pęknięcia. Przyjrzyj się sprzętom i sprawdź ich stan. Wszystko to, czego nie widać na pierwszy rzut oka, może całkowicie zmienić jakość mieszkania.  
  2. Nie zwracasz uwagi na stan okien i drzwi Stare lub nieszczelne okna i drzwi to koszmar lokatorów. To przez nie ucieka najwięcej ciepła, a rachunki rosną. Łatwo pominąć ten aspekt, jeśli mieszkanie oglądamy latem, dlatego warto przyjrzeć się im ze szczególną uwagą.  
  3. Pomijasz sprawdzenie wody Słabe ciśnienie wody w kranie potrafi uprzykrzyć życie. Oglądając mieszkanie, nie bójmy się odkręcić kranu w kuchni czy w łazience. Chcąc uniknąć takich trudności, lepiej wybierać nowe mieszkania, takie jak te na osiedlu w Katowicach. Więcej informacji znajdziesz na stronie: https://katowice.korczaka.mdr.pl/.  
  4. Nie pytasz właściciela o rozliczenie za media Błąd popełniany przez wiele osób, czyli uwzględnienie w budżecie jedynie kwoty najmu. Rachunki potrafią zaskoczyć i stać się poważnym problemem. Dodatkowo wynajmujący różnie podchodzą do kwestii rozliczenia – czasem w koszty najmu wliczona jest zaliczka za media, innym razem płatność leży całkowicie po stronie najemcy.  
  5. Nie pytasz o szczegóły wynajmu  Jest wiele kwestii poza samym wyglądem i stanem mieszkania, które po wynajęciu okazują się kluczowe. Warto zapytać o nie już na samym początku i pozbyć się wątpliwości. Czy do mieszkania przynależy piwnica, komórka lokatorska lub garaż? Czy wynajmujący pozwala na posiadanie zwierząt w mieszkaniu? Jakie ma podejście do palenia papierosów? 
  6. Zwracasz uwagę tylko na wnętrze Nawet najpiękniejsze i najbardziej funkcjonalne mieszkanie może stać się koszmarem przez otoczenie, dlatego koniecznie zwróć na nie uwagę podczas oglądania. Po pierwsze lokalizacja – czy w okolicy są sklepy i tereny zielone, czy w pobliżu znajdują się parkingi i przystanki komunikacji miejskiej? Pomyśl o swoich potrzebach – czy długi czas dojazdu do centrum będzie stanowił dla Ciebie problem? Mieszkania w bardzo dobrej lokalizacji w Katowicach znajdziesz na stronie: https://katowice.korczaka.mdr.pl/. Po drugie zwróć uwagę na ewentualne hałasy z zewnątrz oraz z sąsiednich mieszkań, nieprzyjemne zapachy czy czystość na klatce.  
  7. Nie rozmawiasz z sąsiadamiPodczas gdy wynajmujący będzie starał się przedstawić mieszkanie w jak najlepszym świetle, sąsiedzi powiedzą Ci o nim całą prawdę. Wystarczy chwila rozmowy, aby dowiedzieć się, kto w klatce puszcza najgłośniej muzykę albo jak często zamiatane są schody.