Ile kosztuje wywołanie zdjęcia?

Większość z nas robi zdjęcia telefonami lub aparatami cyfrowymi. Nikt nie pamięta już typowego sprzętu na kliszę, z którego zdjęć nie widzieliśmy, dopóki nie zostały wywołane. Obecnie jednak coraz mniej osób trzyma swoje fotografie wyłącznie w komputerach czy na dyskach zewnętrznych. Polacy coraz chętniej wywołują zdjęcia, szczególnie te z ważnych wydarzeń. Ile kosztuje zrobienie odbitek, gdzie można je wykonać i czy warto to robić?

Gdzie można wywołać zdjęcia?

Zdjęcia wywołać można w różnych punktach. Oczywiście u fotografów i w drukarniach jest to jeden z podstawowych źródeł dochodu, jednak coraz więcej firm decyduje się na udostępnienie możliwości zamówienia odbitek online, np. Empik lub na wprowadzenie swoich maszyn, w których można na miejscu wydrukować zdjęcia z jakiejkolwiek pamięci zewnętrznej czy telefonu, np. Rossmann.

Ramka elektroniczna czy tradycyjna?

Obecnie nie ma konieczności wywoływania wszystkich zrobionych zdjęć, tak jak to było kiedyś, dlatego większość osób decyduje się tylko na odbitki z ważnych uroczystości, rodzinnych wyjazdów czy miłych chwil spędzonych w gronie najbliższych, które po kilku latach przywracają minione chwile. Popularność ciągle zyskuje umieszczanie zdjęć w ramkach w domach i traktowanie ich jako ozdoby, która nie tylko cieszy oko, ale także ściska za serce. Jakiś czas temu na rynku pojawiły się ramki elektroniczne, mające zastąpić tradycyjne fotografie, jednak jak się okazało, wcale im nie zagroziły. 

Ile kosztuje wywołanie zdjęć?

Koszt wywołania pojedynczego zdjęcia jest różny w zależności od użytego papieru i wymiaru, a także od miejsca, w którym to robimy. Klasyczną odbitkę 9×13 możemy mieć już za cenę od 0,25-0,40 zł. Najbardziej popularny wymiar, czyli 10×15, wywołać można za 0,30-0,50 zł, natomiast większy format 20×30 to koszt około 3 zł. Jeśli zależy Ci na naprawdę dużych zdjęciach, zapłacisz od kilku do nawet kilkunastu złotych za sztukę. Czasami należy dopłacić także za dodatki, np. grubszy, bardziej profesjonalny papier lub pudełko, w którym można umieścić wywołane fotografie.

Fotogadżety – świetna pamiątka dla siebie i upominek dla bliskich

Oczywiście oprócz tradycyjnych odbitek, nie wolno zapomnieć o fotogadżetach. Obecnie zdjęcia nadrukować można niemalże na każdy przedmiot, jednak najpopularniejsze nadal pozostają kubki, puzzle, breloczki, etui na telefon oraz koszulki. Ciekawą propozycją są także pocztówki, w które wkomponować można własne zdjęcie. Taki upominek wysłany rodzinie z wakacji z pewnością wywoła uśmiech na ich twarzach.