Ile kosztują badania techniczne samochodu?

Czy wiesz, że jeżdżąc bez aktualnego badania technicznego, możesz zapłacić mandat w wysokości 500zł? To znacznie więcej niż koszt samego przeglądu. Ile należy zapłacić za badanie? Gdzie je wykonać? O tym piszemy w poniższym artykule.

Jak często wykonywać należy badanie techniczne?

Badania techniczne samochodu należy wykonywać raz w roku. Jedyny wyjątek stanowią właściciele nowych samochodów, którzy nie muszą aż tak często ich przeprowadzać. Jeśli chodzi o samochody osobowe i ciężarowe oraz motocykle i przyczepy, pierwsze badanie musi odbyć się 3 lata po zakupie. Ciągniki i przyczepy rolnicze oraz motorowery, pierwsze badanie techniczne muszą przejść przed upływem 3 lat od pierwszej rejestracji. Samochody zabytkowe i przyczepy lekkie z kolei, badane są tylko raz. Istnieją także auta nowe, które muszą wykonać badanie techniczne raz w roku, i są to m.in. pojazdy uprzywilejowane, taksówki oraz samochody z instalacją gazową.

Kiedy należy wykonać dodatkowe badanie?

Pamiętaj, że przepisy są tylko ogólne i może zdarzyć się, że dodatkowy przegląd będzie konieczny. Zadecydować może o tym starosta lub organ kontroli ruchu drogowego, np. policja lub Główny Inspektorat Transportu Drogowego. Przyczyny są różne. Jest to m.in. zagrożenie innych uczestników ruchu. 

Gdzie wykonać przegląd?

Badanie techniczne wykonasz w stacjach kontroli pojazdów. Na stacjach podstawowych można przeprowadzić przegląd samochodów do 3,5 tony, natomiast wszelkie inne pojazdy obsługiwane są przez stacje okręgowe. Wyjątkiem, jeśli chodzi o ten stan, są samochody po wypadku, zarejestrowane po raz pierwszy za granicą, po zmianach konstrukcyjnych oraz takie, które przeznaczone są do przewozu materiałów niebezpiecznych. Tego typu pojazdy diagnozowane są wyłącznie w stacjach okręgowych, nawet gdy nie przekraczają 3,5 tony. Pamiętaj jednak, że w kwestii badań nie ma rejonizacji. Możesz je wykonać wszędzie, niezależnie od miejsca rejestracji.

Ile kosztuje wykonanie badania technicznego?

Ważną informacją jest, że opłaty za wykonanie badania technicznego samochodu regulowane są prawnie. Odpowiada za to rozporządzenie Ministra Infrastruktury. To dobra wiadomość, ponieważ niezależnie gdzie będziesz musiał wykonać badanie, cena będzie niezmienna. W Polsce od wielu lat kwota jest dokładnie taka sama. Badanie techniczne samochodu osobowego, o masie do 3,5 tony to koszt 99 zł. Więcej trzeba zapłacić za pojazd z instalacją gazową. Cena takiego przeglądu to 162 zł. Dodatkowa kwota obejmuje diagnostykę, 1 zł za wpis do ewidencji w CEPiK oraz 64 zł za badania specjalistyczne samej instalacji.